Prema informacijama Udruženja peradara Federacije Bosne i Hercegovine, proteklih dana je u Bosnu i Hercegovinu ušlo osam kontejnera smrznutog pilećeg filea iz Turske. Pozvali su inspekcije i institucije da pojačaju kontrole u cilju zaštite zdravlja građana, jer je opravdana zabrinutost da je pomenuta količina zaleđenog mesa prošla proces odleđivanja i da se prodaje kao “svježe meso”.
I dok provjeravamo jesu li inspekcije na terenu, pitamo se znamo li kakvu hranu jedemo?
“To ne bi ni pas jeo, loše da ne može lošije biti na ovom vremenu”, “Svi znamo da je to modifikovana hrana i da ne cijenimo kvalitet, a nismo u mogućnosti priuštiti sebi zdravu hranu”, “Kažu, kupujte domaće, a naše ništa nije domaće. Ja volim otići na pijacu i kupiti od seljaka jer ih poštujem, a nešto izvana nikad neću pojesti”, “Šta ćemo? Što se kaže: šta su nam servirali tako ćemo jesti”, samo su neki od komentara građana Sarajeva.
Odgovori nisu optimistični. U kontekstu najnovije informacije da je naša zemlja uvezla zamrznutu piletinu, a trgovački lanci je prodavali kao svježe meso, peradari upozoravaju. Lošija od nelojalne konkurencije za domaće proizvođače je opasnost po zdravlje.
Uvoznici vrše zloupotrebu
“Prema našoj pretpostavci riječ je o zalihama robnih rezervi kojih se u ovom trenutku država Turska rješava na način da uvozi na jedno ovako siromašno tržište”, mišljenja je za BHT Pero Nikić, predsjednik Udruge peradara Federacije BiH.
“Mi smo svjesni da je Bosna i Hercegovina u Međunarodnim sporazumima i da ona mora imati slobodno tržište i apsolutno to nama kao proizvođačima ne predstavlja problem, ali je problem što ovdje dolazi do čiste zloupotrebe od strane uvoznika koji na neki način obmanjuju javnost i to odlede te prodaju kao svježe. Zakonom je navedeno kažnjivo, i na kraju krajeva opasno po zdravlje ljudi”, ističe za BHT Edin Jabandžić, predsjednik Koordinacijskog odbora peradara BiH.
Tragom informacije, brojna udruženja su pozvala inspekcije i institucije da pojačaju kontrole, a da li su, i mi smo ostali uskraćeni za odgovor. Iz Udruženja za zaštitu prava potrošača također apeli.
“Da obrate pažnju na artikle koje kupuju – domaći izvođači/proizvođači u Bosni i Hercegovini koji imaju svoje inkubatore, svoje farme i svoje klaonice su sigurno pouzdan partner od kojeg možete kupiti kvalitetno meso za razliku od neprovjerenog kojem se u trag porijekla ne može ući”, objašnjava Nikić.
“Ono što ima uvoznički lobi je mnogo jače od toga što može da uradi država, odnosno inspekcije i sve ostalo da bi mogli kontrolisati. S druge strane, mi imamo otvoreno tržište shvaćeno i od strane pojedinih proizvođača kod nas, a i trgovaca bukvalno”, smatra Jovan Vasilić iz Udruženja potrošača “Zvono” u Bijeljini.
Vasilić dodaje da otvoreno tržište ne podrazumijeva odriješene ruke zloupotrebama. Iz Kancelarije za veterinarstvo Bosne i Hercegovine ranije su objasnili da su domaće proizvođače zaštitili tako što su dozvolili uvoz samo smrznutih filea iz Turske koji su namijenjeni za preradu, a ne za konzumiranje.
Problem nastaje onog momenta kada se takva odluka zloupotrebljava, jer čini se da domaća piletina gubi bitku sa onom iz uvoza lošijeg kvaliteta, što najviše utiče na zdravlje ljudi.