Borbe koje se vode u Ukrajini drmaju do temelja svjetski poredak koji postoji od kraja Hladnog rata. Postoje i prognoze da će doći do velikih promjena u međunarodnim savezima, kao što se dogodilo nakon ranijih velikih ratova.
Prema tome, nameće se pitanje: Ko će imati glavnu riječ u svijetu?
Nakon što je izbio ovaj rat, Rusija je počela zahtijevati pluralistički svjetski poredak, dok je Amerika željela uspostaviti novi poredak, po svojim standardima i vodstvom. Prije ruske intervencije u Ukrajini, francuski predsjednik Emmanuel Macron otvoreno je govorio o viziji da svijet svjedoči kraju zapadne hegemonije, što su kasnije potvrdili i bivši britanski premijer Tony Blair, zapadni mislioci i političari.
Mnogi posmatrači jednoglasno su se složili da ukrajinski rat predstavlja prekretnicu te nagovještava velike globalne promjene, poput onoga što se dogodilo iza ranijih velikih ratova.
Postojanost Ukrajine inspirirala sve zemlje
Također, rat je učinio Zapad ujedinjenijim, ali je jasno ukazao i na to da je njegov utjecaj u svijetu oslabio. Emisija Al Jazeere Arabic Druga strana priče, u pod nazivom “Ratovi i stvaranje svjetskih poredaka”, prati na koji način ratovi između velikih sila oblikuju globalne poretke tokom dva stoljeća.
Zajedno sa stručnjacima i misliocima, istražuje globalna kretanja nakon Prvog i Drugog svjetskog rata te nakon završetka Hladnog rata, kao i rasplet globalne situacije.
Omar Ashour, profesor sigurnosnih i strateških studija na Institutu Doha za postdiplomske studije, rekao je da još uvijek nije jasno kakav će biti ishod ruskog rata protiv Ukrajine. Postojanost Ukrajine inspirirala je sve zemlje.
Ova demokratska sila u Istočnoj Evropi, koja je napadnuta i čije se teritorije otimaju, i dalje se čvrsto odupire velikoj vojnoj sili. Ova snaga je nadahnula zemlje svijeta, što je dovelo do toga da NATO pređe iz kliničke smrti u drugo stanje i priključi svojim redovima snage poput Finske i Švedske.
Ashour ističe da Kina predstavlja silu u usponu na političkom, ekonomskom i vojnom nivou te predviđa da će Peking imati određeni vanjski utjecaj s obzirom na vlastite interese i resurse, ali će se fokusirati na vlastito okruženje i neće igrati ulogu koju Amerika ima u svijetu.
NATO zemlje se našle u velikim poteškoćama
Marco Wyss, profesor međunarodne povijesti i sigurnosti i direktor Centra za rat i diplomatiju na Univerzitetu Lancaster, smatra da je ono što se događa u Ukrajini ubrzalo tempo nekih političkih zbivanja u svijetu. Napominje da Rusija osjeća nezadovoljstvo u fazi nakon Hladnog rata, budući da nije prihvatala novi svjetski poredak, u kojem se njena uloga postupno smanjivala.
Wyss smatra da su se zemlje NATO-a našle u velikim poteškoćama znajući koji su to sigurnosni prioriteti o kojima bi se trebalo voditi računa. Ruski rat protiv Ukrajine bio je prilika da se NATO preformulira i da se redefiniraju njegovi prioriteti kroz pružanje podrške Ukrajini.
Ističe da su evropske i zapadne zemlje počele participirati u zajedničkim naporima, za razliku od ranijeg perioda, u kojem je bilo pojedinih neslaganja.
(Al Jazeera)