Nogometna igra prepuna je zanimljivosti, pa ne čudi da se radi o najvažnijoj sporednoj stvari na svijetu. Nekima je fudbal mnogo više od igre, ali i samog života.
Magla u Londonu
Ubrzo po završetku Drugog svjetskog rata, odigrana je prijateljska utakmica u Londonu na stadionu White Hart Lane. Sastali su se Arsenal i Dinamo iz Moskve.Meč je odigran po izuzetno gustoj magli, pa ne čudi da je susret bio prepun bizarnih situacija.
Prije svega, uslovi za igru nisu bili adekvatni pa igrači, ali i navijači, nisu vidjeli prst pred okom. Bez obzira na to glavni sudija meča nije imao namjeru da prekine susret. Shodno tome, utakmica se pretvorila u pravi fijasko. Loptu skoro pa niko nije ni vidio, pa je djelovalo kao da se na terenu odvija igra skrivača, a ne fudbalski meč. Obje ekipe su nastojale da iskoriste bizarnu situaciju.
Gosti iz Moskve su prilikom izmjena, ostavljali igrača na terenu iako je u igru ušla njegova zamjena. Prisutni navijači bili su uvjereni da gosti imaju čak 15 fudbalera u igri. Ali to nije spriječilo domaćine da i oni naprave nekoliko smicalica.
Tako se fudbaler koji je prethodno dobio crveni karton, ušunjao nazad na teren potpuno neprimijećen. Najmanje sreće imao je golman Arsenala, koji je u trku udario u stativu. Njega je navodno zamijenio jedan navijač, sve to bez znanja sudije. Na kraju meča pobjedu je odnijela gostujuća ekipa, Dinama rezultatom 4:3.
Najbrži crveni karton
Jedan od neslavnih fudbalskih rekorda dolazi iz Škotske. Naime, na meču amatera između ekipa Cross Farm Park Celtica i Taunton East Reach Wanderers, Lee Todd je zaradio najbrži crveni karton u historiji ovog sporta. Todd je pocrvenio dvije sekunde nakon početka utakmice. Razlog je bila njegova burna reakcija na prvi sudijski zvižduk. Tako je Todd glasno negodovao riječima: “Fu*k me, that was loud!“, ili u prevodu, “Je’i ga, to je bilo preglasno”, na što je sudija reagovao i ovu psovku okarakterisao kao uvredu i pokazao mu put u svlačionicu.
Kako je nastao Liverpol
Rivalstvo između Evertona i Liverpoola jedno je od najvećih rivalstava u britanskom fudbalu. Na stadionu Redsa, Anfield Roadu viđeno je mnogo historijskih trenutaka, gdje je Liverpool slavio brojne uspjehe. No, rijetki fanovi znaju činjenicu da je Anfield zapravo bio dom Evertona, koji je igrao na ovom stadionu od njegove izgradnje 1884. godine, pa sve do 1892. godine.
Razlog preseljenja Evertona na Goodison Park bile su nesuglasice s vlasnikom stadiona, Johnom Houldingom. Nedugo nakon toga Houlding osniva novi fudbalski klub pod nazivom Liverpool, a ostalo je historija. Zanimljiva činjenica jeste to da su Goodison Park i Anfield Road udaljeni tek nešto manje od jednog kilometra.
Ivan Zamorano dres sa brojem 1+8
Napadač iz Chilea Ivan Zamorano ostavio je dubok trag u europskom fudbalu. Za vrijeme igranja u Interu iz Milana, Zamorano je nosio dres s brojem 9 na leđima, no taj broj je dodijeljen novom igraču Ronaldu 1997. godine. Tako je, Ivan Zamorano dobio dres s brojem 18, ali je iz protesta zbog oduzimanja devetke između brojeva 1 i 8 dodao jedan plus. Tako je čileanski napadač tri godine, od 1997. do 2000., na dresu nosio broj 1+8.
Odgoda meča trajala 66 dana
Fudbalske utakmice se igraju na otvorenim terenima, što znači da vremenske prilike itekako utiču na samu igru. Prilikom nepovoljnih uslova za igru utakmica se prekida i odlaže za neki drugi termin kada se steknu uslovi za igru. Tako je bilo i u januaru daleke 1963. godine na meču FA kupa između Lincoln Cityja i Coventry Cityja. Tog januarskog dana, teren je bio pokriven snijegom, a temperatura otišla u duboki minusi. Iz tih razloga sudija ja odlučio da meč prolongira za neki drugi termin.
Uslovi za igru stekli su se tek 66 dana kasnije, i to nakon čak 15 odlaganja meča. Razlog tome bile su vremenske prilike koje se uopšte nisu popravile skoro dva mjeseca. U konačnici utakmica je odigrana 6. marta, a Linkoln je slavio rezultatom 5:1.
Kako je Sir Alex Ferguson dobio otkaz
Legendarni trener Sir Alex Ferguson je samo jednom u životu dobio otkaz. Bilo je to u vrijeme dok je vodio škotski klub St. Mirren koji će se ispostaviti kao jedini fudbalski klub koji je uručio otkaz popularnom Fergiju. Zvanična verzija ove priče kaže da je Ferguson otpušten zbog kršenja nekoliko stavki ugovora, između kojih je bilo davanja novca igračima.
Ferguson je tužio St. Mirren zbog ove odluke, a oni su uzvratili kontratužbom u kojoj su naveli da je Ferguson “nezrelim ponašanjem” danima uznemiravao sekretaricu kluba, i da joj je jednom čak uputio psovku. Tadašnji predsjednik St. Mirrena, William Todd rekao je da Ferguson nema talenat za menadžerski posao.
Crveni karton za pomoćnog sudiju
Fudbalski sudija iz Perua Fernando Chappell ostao je poznat po tome što je u susretu između Torina i Melgara u augustu 1995. godine pokazao jedan crveni karton. Ali, nije to bio obični crveni karton. Sudija Chappell je svom pomoćniku Victoru Suyonu pokazao put u svlačionicu. Postavlja se pitanje zašto? Razlog je bizaran. Glavni sudija Chappell se iznervirao zbog pogrešne odluke pomoćnika, pa da bi se smirio, sudija je pomoćniku pokazao crveni karton i put u svlačionicu, sve to u 14. minuti utakmice.
Kako je Ronaldinho postao Ronaldo
Ronaldo Luiz Nazario Da Lima, sa svega 17 godina nastupio je na Mundijalu 1994. godine u SAD-u. No, tada su ga svi oslovljavali s Ronaldinho, što u prevodu znači “Mali Ronaldo”, s obzirom na to da je tada u Brazilu igrao Ronaldo Rodrigues de Jesus.
Dvije godine kasnije, 1996. na Olimpijskim igrama Brazil je stigao do bronzane medalje. Tada je Ronaldu na leđima pisalo Ronaldinho jer je u timu bio i Ronaldo Guiro koji je bio dvije godine stariji. Tri godine kasnije za Brazil je zaigrao i Ronaldo De Asis Moreira, ali je ovoga puta Ronaldo Nazario bio stariji. Na njegovim leđima tada je pisalo Ronaldo, a njegovog mlađeg saigrača danas cijeli svijet poznaje kao Ronaldinha.