U mjestu Vrijeka, opština Bileća, održana je ceremonija polaganja kamena temeljca za izgradnju Hidroelektrane Dabar u okviru istoimenog projekta, čija je realizacija počela 2016. godine. Početku radova u bilećkom naselju Vrijeka prisustvovali su premijer Republike Srpske Radovan Višković, ministar energetike i rudarstva Srpske Petar Đokić, ambasador Kine u BiH Ji Ping, generalni direktor Elektroprivrede Republike Srpske Luka Petrović, kao i rukovodstvo ERS-a, Hidroelektrana na Trebišnjici, HE Dabra i kineskih partnera iz kompanije “Gezuba grupe”.
Prisutni su bili i Njegovo preosveštenstvo episkog zahmsko-hercegovački i primorski Dimitrije, gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić i načelnici hercegovačkih opština. Riječ je o hidroelektrani instalisane snage 160 megavata, u okviru podsistema “Gornji horizonti”, prvoj koja se gradi u regionu, poslije više od trideset godina.
Petrović: Sva proizvedena energija ići će u izvoz
Projekat izgradnje Hidroelektrane “Dabar” biće završen za četiri godine, a sva proizvedena energija ići će isključivo za izvoz, izjavio je danas generalni direktor “Elektroprivrede Republike Srpske” Luka Petrović.Petrović je rekao da je danas da će prvi kilovat sati na hidroelektrani biti nakon tri godine i osam mjeseci, a na gradilištu će raditi 800 ljudi.
“Ovaj objekat će mnogo značiti `Elektroprivredi Republike Srpske` zato što će sva energija koja se proizvodi na ovom objektu ići isključivo u izvoz, a ne za domaći konzum, što znači mnogo veće prihode od HE `Dabar`”, rekao je Petrović i rekao da današnji čin potvrđuje prijateljstvo Kine i Republike Srpske.
Petrović je rekao novinarima da se hidrosistem “Trebišnjica” sastoji od Gornjih i Donjih Horizonata, te da je prva elektrana koja se gradi u sistemu “Gornjih Horizonata” HE “Dabar” koja je najveća u ovom sistemu.
“U prvoj fazi smo sopstvenim sredstvima odradili pripremne puteve, dovođenje vode, električne energije i napajanja gradilišta, kao i sve pristupne puteve, dobili sve saglasnosti, dozvole, reviziju projekta i potpisali kapitalni objekat HE `Dabar`, tunel dužine 12.150 metara koji je u završnoj fazi”, rekao je Petrović.
On je dodao da su druga faza glavni radovi koje izvodi “Gezuba” kompanija iz Pekinga, koja je potpisala ugovor o izvođenju svih preostalih radova.
“Iznos ugovora je 222, 8 miliona evra od toga je 15 odsto HE `Dabar`, na način da je `Elektroprivreda` putem dokapitalizacije `Hidroelektrana na Trebišnjici` uplatila 92,8 KM i na taj način uplatili vlastito učešće u ovom kreditu”, rekao je Petrović.
Direktor HE “Dabar” Slaviša Stajić rekao je novinarima da izvođač projekta mora da dokaže sve parametre hidroelektrane, a nakon toga da sam objekat izvede u skladu sa domaćim zakonima. Stajić je rekao da je prva aktivnost kineskog izvođača projekta detaljno snimanje geodetskih podloga, a nakon toga paralelno s tim izgradnja brane Pošćenje i tunela.
Višković: HE Dabar značajna za Srpsku
Premijer Republike Srpske Radovan Višković istakao je značaj početka izgradnje Hidroelektarne Dabar, navodeći da će time biti riješena i druga urgentna pitanja u Hercegovini, odnosno da će se spriječiti poplave koje su obilne padavine često uzrokovale. Višković je istakao značaj početka izgradnje Hidroelektrana “Dabar”, koja je prvi energetski objekat ove snage i veličine na Balkanu, nakon izgradnje hidroelektrane “Višegrad” 1985. godine.
Vrijednost ovog projekta je 338 miliona evra, a Višković je rekao da je finansijska konstrukcija projekta zatvorena i izabran renomirani kineski partner kao graditelj, te da je rok završetka radova 48 mjeseci.
“Svi elementi koji treba da budu urađeni u jednom poslu urađeni su na najkvalitetniji mogući način”, rekao je Višković.
Višković je dodao da je od toga preduzeće “Hidroelektrane na Trebišnjici” iz vlastitih sredstava uložilo oko 130 miliona evra za probijanje tunela, izgradnju nove putne komunikacije i slično.Višković je naveo je da je Vlada Republike Srpske dala garancije koje se i inače daju za svaki projekat i da su kineski partneri toliko imali razumijevanja i u toj garanciji izuzeli su sve objekte od javnog interesa.
“Inače, kad se daje garancija, ona se daje na svu imovinu koju posjeduje Republika Srpska, u ovoj garanciji je izuzeta imovina od javnog interesa”, rekao je Višković.
Premijer Srpske je naglasio da je sve ovo značajno za ovaj dio Republike, jer će omogućiti stanovništvu da ovđe pronađu radno mjesto, a tim projektom rješavaće se pitanje navodnjavanja čitavog polja, pa će i u poljoprivredi dati benefite.