Deblokada grada Mostara na području IV. korpusa jedna je od najvažnijih i najbriljantnijih pobjeda Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH), kazao je u povodu 30. godišnjice pogibije brig.gen. Midhada Hujdura Hujke, deblokade Mostara i oslobađanja bjelopoljske kotline, predsjednik Jedinstvene organizacije boraca Grada Mostara Esad Kosić.
– Značaj i svrha manifestacije “Putevima pobjede ARBiH 1992.-1996.” je podsjetiti nove i mlade generacije da im se ne ponovi ovo što se nama događalo i da taj period upamte i drže u svom sjećanju i svojoj povijesti kao jedan od najvažnijih trenutaka na teritoriju Hercegovine – kazao je Kosić.
Zapovjednik 449. istočno-hercegovačke brdske brigade Šerif Špago istaknuo je da se operacija oslobađanja Mostara zaslužuje naći u mnogim vojnim udžbenicima.
– Riječ je o jednoj od najbriljantnijih pobjeda Armije RBiH u Mostaru, Hercegovini, ali i cijeloj BiH. Oni koji poznaju vojnu terminologiju, odnosno način izvođenja operacija, znaju da su tog 30. lipnja jedinice 41. motorizirane brigade, ali i druge jedinice IV. korpusa izvodile najsloženije borbene operacije. Imali smo oslobađanje Sjevernog logora, odnosno napad na utvrđeni objekt, vojarnu, imali smo oslobađanje Raštana, ubacivanje jedinica na prostor Bijelog Polja i oslobađanje bjelopoljske kotline. Siguran sam da ova operacija zaslužuje svoje mjesto u mnogim vojnim udžbenicima i da se izučava na mnogim vojnim školama jer nisam čuo da je u proteklom obrambeno-oslobodilačkom ratu ijedan prostor uradio takvu akciju da se iz okruženja izvrši proboj, oslobodi se i spoji sa slobodnim teritorijem i drugim jedinicama ARBiH – kazao je Špago.
Mišljenja je kako je do ove operacije moralo doći.
– To je bilo nužno kako bismo prije svega osigurali da Mostar ostane ono što je i danas, jedini multietnički grad u BiH. Da nije bilo te operacije tko zna što bi se događalo u narednim periodima na prostoru ovog grada – kazao je Špago.
Zamjenik zapovjednika IV. korpusa Armije RBiH Safet Oručević kazao je kako je taj dan bio odlučujući za Mostar.
– Nije nikakva tajna da je naša sudbina bila namijenjena, u tom užasnom obruču, da završimo kao Srebrenica. Ostali smo bez hrane, vode i municije, trebali smo biti poubijani i završiti u Neretvi, što su naši neprijatelji otvoreno govorili. Mi smo imali unutarnje snage, svi zajedno smo se organizirali i napravili briljantnu akciju koja je spasila grad i narod ovdje u Mostaru, a politički je promijenila karte koje su bile predviđene da podijele BiH. Akcija je promijenila i ukupna događanja u BiH, čak i na vojnom planu da se nakon toga nije krenulo prema bržem miru, mislim da bi rezultati ARBiH u narednom periodu, motivirani ovom akcijom, bili mnogo veći i značajniji – kazao je Oručević.
Pozvao je sve građane Mostara, ali i šire, da se sjete ovog dana.
– Mi ga ne slavimo, mi ga obilježavamo, on je za nas i dalje pun tuge i boli zbog naših poginulih boraca, ali i svih žrtava u nesretnom ratu koji se dogodio, te da sutrašnjom akademijom odamo priznanje našem zapovjedniku Hujki koji je predvodio tu akciju, kao i svim drugim živim herojima koji su zaslužni da je Mostar opstao – naveo je Oručević.
Ratni zapovjednik 41. motorizirane brigade Armije RBiH brigadir Esad Humo kazao je da je upitno kako bi završili Mostar i Hercegovina da nije bilo navedene akcije.
– Moram još jednom podcrtati da je ovo bio prijelomni i ključni trenutak i za Mostar i za Hercegovinu jer je ovaj naš proboj, odnosno spoj sa slobodnim teritorijem omogućio da ovaj prostor održimo do kraja, odnosno do Washingtonskog sporazuma i mira – kazao je Humo.
U sklopu 30. godišnjice deblokade Mostara u petak, 29. lipnja, u 14.30 sati bit će odana počast poginulim pripadnicima ARBiH u Podharemu, dok je u 15 sati centralni dio obilježavanja, kada će biti upriličen posjet mezaru brig.gen. Midhada Hujdura Hujke na Šehitlucima, nakon čega će u Narodnom pozorištu Mostar s početkom u 15.30 sati biti održana akademija.