Uporni otpor Ukrajine ruskoj agresiji iznenadio je mnoge stručnjake koji su očekivali brzu rusku pobjedu. Također je podigao značaj razumijevanja odlučnosti nacije da se odupre agresiji kao ključne determinantne ishoda rata. Primjer Ukrajine prirodno otvara pitanja o Tajvanu, koji se suočava sa sličnom potencijalnom prijetnjom agresije moćnog susjeda, piše u Timothy R. Heath u analizi za The National Interest (NI).
“Sposobnost Tajvana da se odupre invaziji pitanje je od najveće važnosti za Sjedinjene Američke Države. Bilo kakva američka vojna intervencija u sukobu između Kine i Tajvana nosi visoki rizik eskalacije u veliki rat. Washington i američka javnost mogli bi biti protiv intervencije ukoliko bi se tajvanska vojska brzo urušila ili ukoliko bi se taj sukob činio izgubljenim slučajem. Nasuprot tome, odlučna i uporna tajvanska odbrana mogla bi donijeti simpatije međunarodne javnosti i povećati vjerovatnoću podrške američke vlade i javnosti intervenciji. Iz razloga što je Tihi okean tako ogroman, moglo bi biti potrebno mnogo vremena, možda i više mjeseci, za SAD da mobilizira dovoljnu borbenu moć sa sjedištem u SAD-u da povećaju raspoređene vojne snage i da se bore protiv velikih nepredviđenih situacija u istočnoj Aziji”, navodi se u tekstu.
Obećanje američke intervencije
U nedavno objavljenom izvještaju, istraživači RAND-a procijenili su sposobnost Tajvana da se odupre napadima visokog nivoa. Razmotrili smo četiri faktora: političko vodstvo i društvo, vojnu efikasnost, izdržljivost (sposobnost da izdrži kaznu) i savezničku vojnu intervenciju. Zaključili smo da je političko vodstvo i društvo daleko najvažniji faktor. Snažno političko vodstvo (u obliku uvaženih nacionalnih vođa sposobnih da zapovijedaju i jačaju lojalnost javnosti), uglavnom ujedinjena i kohezivna javnost i snažna javna podrška uvjerljivoj nacionalnoj stvari ili ideologiji nude najtrajniji temelj za odlučnu odbranu.
“Pripremljena i sposobna vojska može pojačati efekte političkog vodstva uskraćivanjem lakog osvajanja protivniku. Sprečavanjem neizbježnog poraza, tajvanska vojska bi mogla produžiti sukob i omogućiti vrijeme da stigne strana intervencija i ojača međunarodna simpatija. Ozbiljni poremećaji u ekonomiji i infrastrukturi otoka – zajedno sa sve većim civilnim i vojnim žrtvama – mogu ojačati javnu odlučnost u početnim fazama sukoba, ali na duže staze, ti ??poremećaji će vjerovatno narušiti javnu podršku ratu”, ističe Heath.
Obećanje američke intervencije nudi dodatni važan resurs za ulivanje riješenosti i odlučnosti, ali efekti obećane intervencije ovisit će i o stanju političkog vodstva otoka i vojnim sposobnostima, kao i o prirodi i obimu obećane pomoći SAD-a. Općenito, što su političko vodstvo Tajvana i njegova vojska slabiji, to američka intervencija mora biti ranija i snažnija kako bi se maksimizirala mogućnost da Tajvan izbjegne poraz.
Ogromna neravnoteža resursa
Naša studija postavlja nekoliko implikacija za američke planere i kreatore politike. Prije svega, analitičari bi trebali obratiti posebnu pažnju na kvalitet i snagu političkog vodstva otoka i stepen društvene kohezije prije krize i sukoba kako bi stekli uvid u sposobnost otoka da izdrži veliki kineski napad. Sve ostale varijable, uključujući stanje vojske i trajne ranjivosti ostrva, su od sekundarnog značaja, dodaje autor.
“Paradoksalno, procjena političkog vodstva otoka u mirnodopskim prilikama daje malo uvida u to kako će se ono ponašati u ratu, što je istaklo vodstvo ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, koje je izgledalo neupadljivo u miru, ali hrabro i inspirativno u ratu. To je zato što okolnosti kako i zašto sukob počinje mogu značajno utjecati na odlučnost vođe i koheziju stanovništva. Budući da ne možemo predvidjeti kakve će biti okolnosti, izuzetno je teško, ako ne i nemoguće, procijeniti kako se tajvansko vodstvo može ponašati u ratu. Zatim, to što je Tajvan u lošijem položaju kada su u pitanju količina naoružanja i broj vojnika ne mora ga nužno osuditi na poraz. Tajvan može poduzeti važne korake da poboljša efikasnost svoje vojske. Međutim, čak i ako tajvanska vojska dramatično poboljša svoju borbenu efikasnost, kineska vojna prednost će vjerovatno nastaviti rasti zbog ogromne neravnoteže resursa. S obzirom na ove trendove, sposobnost Tajvana da izdrži veliki kineski napad sve će više ovisiti o snazi ??njegovog političkog vodstva i društvene kohezije iznad svih drugih faktora”, piše autor.
Ranjivost otoka i inferiornost vojske
Osim tog, dodaje Heath, utjecaj velikog broja žrtava i ekonomskog gubitka vjerovatno bi se manifestovao na dva glavna načina. U početku bi se javnost Tajvana vjerovatno okupila oko nacionalnog vodstva u korist otpora agresivnoj Kini. Međutim, na duže staze, veliki troškovi sukoba vjerovatno bi narušili podršku javnosti za nastavak rata. Javna podrška ratu za odbranu od kineskog napada mogla bi nestati nakon početnog naleta podrške. Međutim, način na koji se javna podrška mijenja s vremenom može varirati ovisno o snazi ??političkog vodstva otoka i stepenu društvene kohezije.
Naposljetku, američka vojna intervencija će i dalje biti važna za sposobnost Tajvana da izdrži veliki kineski napad, zbog ranjivosti ostrva i vojnih nedostataka. Dobro vođen i društveno kohezivan Tajvan bi mogao biti u stanju uspostaviti odlučan otpor možda nekoliko mjeseci, ali s vremenom će ranjivost otoka i inferiornost vojske vjerovatno uzeti ozbiljan danak. U odsustvu snažne američke vojne intervencije, tajvanska vlada bi bila pod teškim izazovom da izdrži odlučni sveobuhvatni kineski napad na neodređeno vrijeme, zaključuje Timothy R. Heath za The National Interest.
(Timothy R. Heath, THE NATIONAL INTEREST)