Peking je ljutito reagirao na saopćenje NATO-a u kojem se Kina opisuje kao veliki izazov interesima i sigurnosti zapadnog vojnog saveza.
U oštro formuliranoj izjavi, objavljenoj na njihovom dvodnevnom samitu u Vilniusu, čelnici NATO-a rekli su da Kina “izraženim ambicijama i politikom prisile” predstavlja izazov interesima, sigurnosti i vrijednostima Saveza.
“Kina koristi širok raspon političkih, ekonomskih i vojnih alata kako bi povećala globalni otisak i projektnu moć, dok ostaje nejasna u pogledu strategije, namjera i vojnog jačanja”, rekli su čelnici Alijanse u saopćenju koje je obuhvatilo 90 tačaka.
“Zlonamjerne hibridne i cyber operacije Kine i njena konfrontirajuća retorika i dezinformacije ciljaju na saveznike i štete sigurnosti Saveza.”
Planirano otvaranje ureda u Japanu
U deklaraciji NATO-a također se navodi da su Kina i Rusija uključene u “produbljivanje strateškog partnerstva” i da su dvije zemlje uključene u “međusobno jačanje pokušaja potkopavanja međunarodnog poretka temeljenog na pravilima”.
Čelnici su pozvali Kinu da igra “konstruktivnu” ulogu, kao jedna od pet stalnih članica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda s pravom veta, i da osudi ruski “agresorski rat protiv Ukrajine”.
Kineska misija pri Evropskoj uniji osudila je komentare, optužujući NATO da iskrivljuje kinesku poziciju i namjerno pokušava diskreditirati zemlju.
“Čvrsto se protivimo i odbacujemo to”, piše u saopćenju objavljenom u utorak.
U maju je Kishida naglasio da Japan ne planira postati član NATO-a, nakon što je Savez rekao da planira otvoriti ured za vezu u Tokiju, prvi u azijskoj regiji.
NATO je izvor rata gdje god stigne
U saopćenju je kineska misija rekla da se Peking protivi NATO “kretanju prema istoku u azijsko-pacifičku regiju” i upozorila da će “svaki čin koji ugrožava legitimna prava i interese Kine naići na odlučan odgovor”.
Kineski državni mediji također su počeli napadati NATO zbog njegovih nastojanja prema demokratijama u regiji, a tabloid Global Times je objavio uvodnik optužujući Alijansu da je “sjekira, koplje i lopata Washingtona” i da je “izvor rata” gdje god stigne.
“NATO mora hitno povući crnu ruku koju je pružio prema azijsko-pacifičkoj regiji i ne bi smio ni pomišljati da ubuduće stisne njenu polovinu”, piše u uvodniku, tvrdeći da većina zemalja u Aziji “ne samo da ne želi NATO, već ga vidi kao strašno čudovište koje treba izbjegavati po svaku cijenu”.