Novu / staru vladu Hercegovačko – Neretvanskog kantona, po svemu sudeći, formirat će dosadašnji koalicioni partneri. Rezultat je to pregovora koji su uglavnom vođeni u neformalnim i van institucionalnim okvirima.
Oni koji su realno imali najveće šanse od početka, uspjeli su okupiti najveći broj ruku. Od početka je bilo jasno da će HDZ biti “numero uno” pregovora. Njihovih 11 mandata u kantonalnoj skupštini davalo im je sigurnu poziciju. Konkurs je od početka bio otvoren za drugog partnera. Nije tajna da je kantonalna organizacija HDZ od početka željela standardnog patrnera SDA. Ova stranka nakon izbora u Skupštinu HNK unijela je 7 “ruka”, što je ipak bilo nedovoljno. Uvijek kalkulantski NES, nakon što je otkrio karte na federalnom nivou učinio je blok SDA / NES stabilnim sa 8 ruka. Međutim, HNK kao i SBK ima ustavnu obavezu da Vladu samo jednom kada se glasa o imenovanjima ministara mora izglasati 20 poslanika. Ove tri već pobrojane stranke imale su ukupno 19.
Pojas za spašavanje Komšića
I tada kreće igra Demokratske fronte. Prvo su se mjesecima vodili pregovori iza zatvorenih vrata SDP-a, NIP-a i DF-a u Mostaru. Na kraju, kada je promjena vlasti u HNK bila gotovo izvjesna, kada je trebalo samo ovjeriti spisak potpisnika podrške za novu vladu, jer na jednoj strani je novu Vladu HNK trebalo da čini HDZ (11) i HDZ 1990 (3), što zajedno sa SDP (3), NIP (1) i DF (2) činilo ukupno 20, dolazi do antologijskog preokreta DF-a. Ostat će pomalo nezabilježeno da Kantonalni odbor ove stranke u ponedeljak donese odluku da će podržati novu kolaciju, a da već u srijedu predsjednik stranke Željko Komšić praktično zabrani DF-u HNK da glasa za novu vladu.
NIP se prepao reakcije
I tada dolazi do plana B na obje strane. U SDA se tada otvorila prilika i šansa da ipak spase gotovo izgubljenu stvar. Biti 30-tak godina na vlasti definitivno znači da imate sposobnost preživljavanja. U međuvremenu, prema našim dobro obavještenim izvorima, prvu naznaku nezrelosti bilježi jedan od koalicionih partnera. Iako je postojala mogućnost da Selmir Kaplan praktično istupi iz SDA, odnosno u nekom budućem vremenu pređe u NIP, upravo se ova stranka “prepala” reakcije članstva i odbila tu mogućnost. A da je bilo istine u svemu tome pokazazuju, što tajni što usputni sastanci i dolasci u Hercegovinu, Denisa Zvizdića i Kemala Ademovića. Da li je NIP, inače sastavljen u najvećoj mjeri od bivših SDA-ovaca, ispravno postupio pokazat će vrijeme. I Kaplan je ostao čvrsta baza SDA glasača u Skupštini HNK.
SDP nije znao ili nije mogao
Ni SDP se nije proslavio u pregovorima. Sve je to djelovalo konfuzno i vidljivo bez jasne podrške i stranačkog vrha. Ostavljeni na vjetrometini na kraju se pokazalo djelovali su dosta nemoćno. Da li su bili loši pregovarači ili samo nemoćni pokazat će vrijeme. Zanimljivo je da otprilike paralelno sa procesima u HNK, događali su se procesi u Kantonu Sarajevo, gdje je nakon izbora nove vlade FBiH učešće Stranke za BiH, sada već jasnom savezniku suprotstavljene SDA, bilo višak, no problem je pravilo što bi tanku većinu “u ruci držao” Irfan Čengić, poslanik SDP-a koji, jasno je svima, nije u dobrim odnosima sa vrhom svoje stranke i stavovima više naginje SDA. Na kraju u razigravanju karata, očitim pregovorima iza sjene, formira se klub nezavisnih (nezadovoljnih) koju čine Redžo Lamezan (sada već bivši poslanik NS), Admela Hodžić (sada već bivša poslanica iz Stranke za BiH), te Damir Marjanović (ZNG). Klub od 3 poslanika, uz još NIP-ovih 7, SDP-ovih 6, te Naše stranke 5 čini čak 21 ruku. To znači da ruka buntovnog Irfana Čengića više nije nizašta presudna u Kantonu Sarajevo, jer u Kantonu Sarajevo po ustavu potrebna je većina od 18 “ruka”.
Jedna ruka iz DF
No vratimo se na HNK, kako god pregovarači sa jedne strane bili dobri ili loši, bloku SDA – NES trebala je još jedna ruka. Pojas za spašavanje opet je poslao Željko Komšić. Nakon što je u maju brutalno spriječio da glasa se za izbacivanje SDA iz vlasti u HNK, sada im je osigurao tu jednu presudnu ruku. Obzirom da je tajno glasanje potpuno je nebitno da li će Sadina Hejub pogazit javni stav “nikad za SDA” ili Zoran Mikulić svoj “ostajem neutralan”. Neko će sigurno osigurat 20-tu ruku, a to je potrebno samo jednom, kada se glasa za sastav Vlade HNK. Za sve dalje odluke potrebno je 18 poslaničkih ruka.
N.A / Ero.ba