Alternativni mirovni plan za okončanje sukoba u Ukrajini je na horizontu. Ko je saveznik, ko vladar iz sjenke, stvari se zahuktavaju i svakodnevno rastu tenzije. Usred svega toga, uhapšena je žena za koju se sumnja da je učestvovala u planiranju ubistva na ukrajinskog predsjednika Vlodimira Zelenskog. Međutim, to nije prvi put da je pokušan atentat na ovog lidera, prvi se desio još prošle godine. Ove godine smo, pak, saznali još nešto – i u slučaju najgoreg scenarija, Ukrajina ima spreman plan.
Prema navodima ukrajinskih zvaničnika, Zelenski je od početka ruske invazije u febrauru 2022. preživio niz pokušaja atentata i kidnapovanja, piše nova.rs.
Državni zvaničnici objavili su kako je početkom jula planirano ubistvo predsjednika Zelenskog i da je ključni osoba u tom planu bila žena, koja je nedavno i uhapšena. Ukrajinska obavještajna služba (SBU) saopštila je da je ta žena nedavno prikupljala obavještajne podatke ne bi li saznala plan puta Zelenskog prije njegove posjete južnoj Nikolajevskoj oblasti.
Navodno je tražila podatke o lokaciji sistema za elektronsko ratovanje i skladišta sa municijom. Objavljena je i zamućena slika žene koju su maskirani oficiri pritvorili u kuhinji, telefonske poruke i bilješke o vojnim aktivnostima. Prema saopštenju SBU, Ukrajina je znala za zavjeru, pa je uvela dodatne mjere bezbjednosti za predsjednika. SBU je saopštila da je uhvatila ženu dok je pokušavala da proslijedi obavještajne podatke ruskim tajnim službama.
Ko je uhapšena žena?
Saopšteno je da je živjela u malom južnom gradu Očakivu u Nikolajevskoj oblasti i da je ranije radila u prodavnici u tamošnjoj vojnoj bazi, a navodno je fotografisala lokacije i pokušala da dobije informacije od ličnih kontakata u toj oblasti.
Sada se suočava sa optužbama za neovlašćeno širenje informacija o kretanju oružja i trupa. Ako bude osuđena, mogla bi da dobije kaznu i od 12 godina zatvora. Zvanična Rusija nije se oglašavala ovim povodom, ali su ukrajinski obavještajci ranije pominjali kako je pokušano više atentata na Vladimira Zelenskog.
Prvi pokušaji atentata
Prema ukrajinskoj vladi, početkom februara 2022. ruski predsjednik Vladimir Putin navodno je dao instrukcije čečenskom lideru Ramzanu Kadirovu da eliminiše ukrajinske lidere. Početkom marta, ukrajinski obajveštajci su saopštili da su čečenski komandosi poslati da ubiju Zelenskog „eliminisani“, uz pomoć agenata FSB-a koji su naklonjeni Ukrajini.
Redut ili Centar R, ranije poznat kao „Štit“ – ruska privatna vojska koja je dio „Antiteror-familije“, koja se sastoji od grupa sa sličnim nazivom koji štite komercijalne operacije ruskih kompanija, navodno je u februaru 2022. godine dobio naređenje o tajnoj misiji u Kijevskoj oblasti. Trebalo je da se infiltriraju u ukrajinske institucije i eliminišu političko rukovodstvo i ukrajinsku tajnu službu. Ipak, misija je propala, jer su Ukrajina i Zapad znali za većinu planova, tako da je Redut izgubio oko 90 odsto svojih borbenih snaga.
Prema dostupnim izvještajima, više od 400 vojnika plaćenike grupe Vagner bilo je u Kijevu sa naređenjem da se ubiju Zelenskog i destabilizuju vladu toliko da Rusija preuzme kontrolu. Savjetnik ukrajinskog predsjednika Mihailo Podolijak kazao je da ukrajinski strani partneri navode da je bilo oko dva ili tri pokušaja atentata na Zelenskog, ali da on vjeruje da je bilo više od deset pokušaja. Početkom prošlog marta, šef ukrajinskog Savjeta za nacionalnu bezbjednost Aleksij Danilov rekao je da je Zelenski preživio tri pokušaja ubistva, i to u jednoj nedjelji.
Američki državni sekretar Entoni Blinken nedavno je objavio da se ukrajinska vlada pripremila i za taj scenario – potencijalnu smrt Zelenskog, ali da detalji neće biti otkriveni.
Plan za najgori scenario
Kada su Zelenskog upitali da li je zabrinut zbog ruskih pokušaja atentata, on je odgovorio da ne može time da se bavi.
„Kad bih stalno razmišljao o tome, samo bih se zatvorio, vrlo slično Putinu koji sada ne napušta svoj bunker“, rekao je ukrajinski lider u intervjuu za CNN prošlog mjeseca.
Ipak, plan, ili bar jedan njegov dio je otkriven – svu vlast preuzeće predsjednik parlamenta Ruslan Stefančuk. S obzirom na uloge i rizik, nije ni čudo da ukrajinski zvaničnici odbacuju zahtjeve za razgovor o tome šta bi se dogodilo da Rusija uspije u naumu egzekucije.
Formalno, po ustavu, linija sprovođenja vlasti je jasna.
„Kada predsjednik nije u mogućnosti da ispuni svoje dužnosti, predsjedavajući ukrajinskog Parlamenta preuzima njegove odgovornosti“, rekao je Mikola Knjazitski, poslanik iz Lavova. Aktuelni predsjednik parlamenta, Ruslan Stefančuk, član stranke Sluga naroda – nije miljenik građana.
„Ali mislim da to nije važno“, rekao je Adrian Karatnicki, viši saradnik Evroazijskog centra Atlantskog savjeta.
„Postoji jak tim rukovodstva i mislim da bismo vidjeli kolektivnu vladu“, dodao je on.
Upravno veće bi najvjerovatnije činili Stefančuk, zajedno s Andrijem Jermakom, bivšim filmskim producentom i advokatom koji je šef kabineta predsjednika, ministrom spoljnih poslova Dmitrom Kulebom i ministrom obrane Oleksijem Reznikovim. Valerij Zalužnji ostaće vrhovni general u zemlji.
“Zemlja je dosegla tačku vrlo značajne solidarnosti i nacionalnog jedinstva, tako da ako se nešto strašno dogodi Zelenskom, to ne bi bilo tako odlučujuće kao što mislite”, rekao je Karatnicki, autor knjige “Bojno polje Ukrajina: Od nezavisnosti do ruskog rata“.
Istakao je da je Ukrajina stvorila „dobro uhodanu“ administrativnu, vojnu i diplomatsku mašinu.