Njemačka je dugo imala koristi od ere jeftinog novca koji je podstakao decenijski bum nekretnina. Sada se ovaj sektor grca u problemima. Zašto?
Najskoriji pokazatelj da je sektor u krizi je i najveća njemačka grupacija za nekretnine “Vonovia” koja je zabilježila je gubitak od dvije milijarde eura u drugom kvartalu godine, kao i otpise od više milijardi eura, dok su njene akcije ove godine pale skoro sedam posto. Uz sve to, stagnirao je i rast radnih mjesta za građevinske radnike.
Iako je sektor nekretnina oslabio i u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) i Švedskoj, Njemačka je značajna jer je najveća evropska ekonomija i najveće tržište ulaganja u nekretnine na kontinentu. Sektor nekretnina čini otprilike petinu ekonomske proizvodnje i jedno od deset radnih mjesta, prema podacima Njemačke federacije nekretnina.
Koliko je problem zaista veliki?
Nova gradnja je u Njemačkoj tokom prve polovine godine pala 47 posto u poređenju sa prosjekom u posljednje dvije godine, a nove građevinske dozvole su pale za 27 posto tokom prvih pet mjeseci. Cijene stanova su pale u prvom tromesečju za 6,8 posto u odnosu na godinu ranije. Ovo je najveći pad cijena stanova u odnosu na isti kvartal prethodne godine od 2000. godine, kada je Federalni zavod za statistiku (Destatis) počeo da bilježi ove podatke.
U septembru će podaci pokazati u kojoj mjeri se trend nastavlja i rasvjetliti stanje građevinskih poslova.
“Trenutna kriza će se sigurno nastaviti još neko vrijeme”, rekao je Sven Karstensen, izvršni direktor konsultantske i analitičke firme za nekretnine “Bulviengese”.
Kako je došlo do pada?
Glavni faktor je bio iznenadni i brzi porast kamatnih stopa koje je nametnula Evropska centralna banka kako bi se suzbile najviše stope inflacije u decenijama. Troškovi izgradnje su takođe porasli, a potražnja za kancelarijama i maloprodajnim prostorom je opala nakon pandemije. Rat u Ukrajini je takođe uvećao rizik na tržištu nekretnina u Njemačkoj za strane investitore.
“Ako ste investitor sa Bliskog istoka, čini se da je Njemačka prilično blizu Ukrajine. Oni kažu:
“Želim da dodjelim novac SAD i Aziji, a ne Njemačkoj”, rekao je Florijan Švalm, konsultant kompanije EY.
Kakav je uticaj na finansijski sektor?
Više kamatne stope bile su blagoslov za banke jer su im pomogle da ostvare velika povećanja prihoda od kamata. Međutim, i kreditiranje nekretnina je veliki deo njihovog poslovanja. BaFin, nacionalni finansijski nadzornik, koji analizira bankarske kredite za stambene i poslovne nekretnine, u stanju je pripravnosti i kao najveći rizik vidi korekcije nekretnina.
Političari, ministarstva i industrija nekretnina sastaće se sa kancelarom Olafom Šolcom 25. septembra kako bi pokušali da pronađu rješenja, a neki se već nadmeću sa prijedlozima za podmlađivanje sektora. Prošle nedelje je njemačka ministarka stanovanja Klara Gejvic (Geywitz) pozvala na dodatne poreske olakšice za otpis troškova izgradnje novih stambenih zgrada.
Predsjednik Njemačke imovinske federacije Andreas Matner (Mattner) vrši pritisak na vladu da privremeno suspenduje porez na promet nekretnina i zahtjeva kreditni program sa niskom kamatom za podršku novoj stambenoj zgradi.
Tim-Oliver Miler (Mueller), šef Njemačke federacije građevinske industrije, zalaže se za hitan paket mjera koji bi uključivao prodaju javnog zemljišta po nižim cjenama za iznajmljivanje.