Zbog izrazito visokih temperatura, u više krajeva Bosne i Hercegovine, od danas je na snazi narandžasti meteoalarm. To, prema riječima meteorоloga, nagovještava da je pred nama još jedan toplotni val, treći ovog ljeta. Provjerili smo kako građani podnose iznadprosječne temperature i da li učestalost tropskih temperatura znači da svjedočimo klimatskoj krizi?
Toplotni talas karakteriše pet ili više uzastopnih dana u kojima je najviša temperatura vazduha viša za 5 stepeni u odnosu na prosječne temperature za taj period. Do 27. avgusta na snazi je narandžasto upozorenje, a meteorolozi ističu da je ovaj toplotni talas intenzivan, i da će svoj vrhunac dostići 25. i 26 avgusta, kada će živa na termometru dostići 40, u unutrašnjosti Hercegovine i 42. podiok.
“Pored ekstremno visokih vrijednosti temperatura zraka rizik postoji i od dosta visokih vrijednosti UV indeksa tako da su građani izloženi ne samo temperaturama nego i dosta visokom zračenju – tako da treba ozbiljno shvatiti ovo upozorenje, prilagoditi se i pripremiti narednih nekoliko dana”, kaže meteorolog Bakir Krajinović.
“Sa zagrijavanjem planete Zemlje za više od 1 i po stepen mi dobijamo taj momentum gdje toplotni valovi dobijaju na svojoj snazi i intenzitetu. Generalno gledano Mediteran je najranjivije područje pa ne treba da iznenadi upravo taj pokazatelj da će upravo to područje i u narednim godinama biti žarište”, ističe meteorolog Nedim Sladić.
Savjeti iz zdravstvenih ustanova su jasni – izbjegavati boravak napolju u najtoplijem dijelu dana, piti dovoljno tečnosti i nositi laganu svjetliju odjeću. Preporuke za one koji rade na otvorenom, češći odmor.
Češće i intenzivnije tropske temperature direktno su povezani sa klimatskim promjenama i jedna su od najozbiljnijih posljedica globalnih promjena u atmosferi.
“Mi smo ove godine svjedočili drastičnim vremenskim promjenama – neprilikama, superćelijama koje su uništavale nažalost i ljudske živote mi svjedočimo sveopštoj klimatskoj krizi, više nisu klimatske promjene”, navodi Majda Ibraković iz Eko foruma Zenica.
Naši sagovornici upozoravaju da, ukoliko se ne smanji rast potrošnje različitih resursa i ovisnost o korištenju fosilnih goriva, proces globalnog zagrijavanja postaće brži, a toplotni talasi češći i intenzivniji. Čini se, tome već svjedočimo, s obzirom na to da je ovo treći toplotni talas u našoj zemlji ovog ljeta.