Savez udruženja osoba s cerebralno paralizom Federaciji BiH najavio je za danas u Sarajevu promociju autobiografske knjige 36 autora ‘Trčati s vjetrom’, koja sadrži 40 priča o željama, uspjesima, problemima, individualnom i porodičnom životu osoba s psihomotoričkim i senzornim teškoćama.
Radi se o pričama koje su nastale u ‘Malim radionicama novinarstva’, kao dijelu Projekta Saveza ‘Značaj slobodnih aktivnosti djece/osoba s cerebralnom paralizom i drugim teškoćama’, koje je finansijski podržalo Federalno ministarstvo rada i socijalne politike.
Direktorica Saveza udruženja osoba s cerebralnom paralizom Federacije BiH i urednica te knjige prof. dr Emira Švraka napisala je uvodnom tekstu te knjige da se radi o emotivnim pričama autora iz pet bh. gradova, a za njih je to bila prilika i da se međusobno upoznaju, čuju jedni druge, budu uvažavani kroz razmjenu mišljenja. Mnogi od autora tih priča aktivni su u više oblasti i svestrano daju doprinos razvoju društva.
Pet priča su ispričali roditelji, tri majke i dva oca, u ime svoje djece. Govorili su o borbi za svoju djecu, o ljubavi, o onome što njihova djeca vole i prepoznaju, o sposobnostima svoje djece i stvarima koje ih raduju.
– Porodice imaju šta da kažu, znaju šta treba mijenjati i to su jasno rekli kroz autobiografske priče svojih članova s razvojnim i intelektualnim teškoćama – naglasila je.
Kako navodi prof. dr. Švraka, glavne teme tih istinitih priča su porodica, način života i želje, ali se isprepliću i nemoguće ih je razdvojiti. Svaka od tih ključnih riječi, kako je kazala, zaslužuje nove, tematske radionice, koje treba razvijati u novim projektima.
– Te teme treba da budu predmet interesovanja u okviru obrazovne inkluzije kao primjeri dobre prakse, kroz curiculume svih nivoa obrazovanja zato što je komunikacija najvažniji terapijski cilj. Kad se uspostavi, posebno među djecom, komunikacija postaje najvažniji lijek u prevenciji predrasuda i diskriminacije – naglasila je.
Zato preporučuje da tu knjigu imaju biblioteke svih vrtića, osnovnih i srednjih škola i fakulteta, bez obzira na usmjerenje u obrazovanju.
– Svaka od priča te knjige komunicira sa svima nama, čini da prepoznamo sami sebe kao članove naših porodica, da prepoznamo šta bismo mogli da promijenimo u načinu života i kako bismo mogli da radimo na ispunjenju naših želja. U ovim pričama, pronaći ćemo i naše neispričane priče, razumjeti bolje djecu i omladinu s psihomotoričkim i senzornim teškoćama – naglasila je.
Na kraju knjige je Sadržaj mogućeg sljedećeg izdanja, koji će otkriti bogatstvo sposobnosti djece/osoba s psihomotoričkim i senzornim teškoćama.
– Ujedno, bila mi je i želja da pokažem kako se sve može shvatiti na više načina, kako kreativnosti i stvaralaštvu nema kraja. Zato su svi autori te jedinstvene knjige zaslužili da ih saslušamo i podržimo. Ipak, u prvom izdanju, želim da se jasno prepoznaju učesnici iz udruženja i centara i da se prepozna značaj doprinosa nevladinih organizacija cijeloj zajednici – naglasila je.
Knjiga je dio projekta ‘Porodica, način života i želje djece/osoba s cerebralnom paralizom i drugim teškoćama’, koji je finansijski podržao Grad Sarajevo. Afirmiše kreativne sposobnosti djece/osoba s cerebralnom paralizom i drugim teškoćama, a za cilj ima i upoznati se s njihovim individualnim i porodičnim željama i načinom života. S tim u vezi planirano je da knjiga bude prezentirana u svakom od pet gradova, odakle su autori.
Knjiga ‘Trčati s vjetrom’ nastala je iz aktivnosti implementiranih i u projektu Saveza udruženja osoba s cerebralnom paralizom Federacije BiH nazvanom ‘Posjeta djece/osoba s cerebralnom paralizom i drugim teškoćama Umjetničkoj galeriji BiH i Muzeju Grada’, a realizovanom uz finansijsku podršku Grada Sarajeva.
– Trudimo se da svi projekti budu održivi i primjenjivi tako da je važno napomenuti da je svaki autor priče dobio na poklon tablet i da smo time htjeli da podstaknemo njihov dalji rad na pisanju priča i razvoju informatičkih sposobnosti – naglasila je prof. dr. Švraka.
Kako je kazala, specifičnost ta tri projekta je uključivanje omladine sa senzornim teškoćama, učenika Centra za rehabilitaciju sluha i govora Sarajevo i Centra za slijepu i slabovidnu djecu i omladinu Sarajevo.
– Oštećenja vida i sluha su dio višestrukih teškoća djece i odraslih osoba s cerebralnom paralizom. Zahvaljujemo direktorima i nastavnicima koji su volonterski učestvovali u tim projektima i nesebično pomogli svojim učenicima u svim aktivnostima – naglasila je u uvodu knjige direktorica Saveza udruženja osoba s cerebralnom paralizom Federacije BiH prof. dr Emira Švraka.
Promocija knjige „Trčati s vjetrom“ grupe autora bit će održana u Centru za slijepu i slabovidnu odjecu i omladinu Sarajevo, s početkom u 14.00 sati.