U zgradi trebinjske gradske uprave, u organizaciji Fondacije „Ženski centar“ iz Trebinja, predstavljen projekat „Ženske građanske društvene organizacije – ujedinjene protiv nasilja u porodici u BiH“, koji realizuju sa Ministarstvom inostranih poslova Kraljevine Norveške, a u okviru MATRA programa.
Jedan od projektnih ciljeva je, kako je navedeno na pres konferenciji, jačanje i izgradnja kapaciteta 13 specijalizovanih nevladinih organizacija raspoređenih širom BiH, koje pružaju podršku žrtvama porodičnog nasilja pri prikupljanju i evidentiranju podataka o slučajevima nasilja.
Ljiljana Čičković, direktor Fondacije „Ženski centar“ je istakla da će to biti učinjeno kroz obuke, korištenje SOS aplikacije, uspostavljenja umrežavanja i sinergije u radu ženskih organizacija te izrade baza podataka.
„Cilj nam je da uspostavimo jedinstveni registar podataka o nasilju, a to će biti publikovano i kreirano kao politike u „Policy“ dokumentu“, istakla je ona.
Kroz ovaj projekat važno je i omogućiti dostupnost usluga žrtvama porodičnog nasilja putem SOS aplikacije.
„ Putem ove aplikacija žrtve porodičnog nasilja, koristeći čet opciju, mogu da komuniciraju s organizacijama koje su profilisanje za pružanje pomoći žrtvama. Na taj način mogu dobiti psihološku, pravnu pomoć, ostale informacije ali i prijaviti nasilje. Ova aplikacija je besplatna, preko „panik“ tastera žrtva može da pošalje poruku sa svojim podacima, nakon čega operater može da prijavi nasilje policijskoj stanici. Očekujemo i podršku društveno odgovornih preduzeća na čijim proizvodima, koje najčešće koriste žene, jer su one u najvećem broju žrtve nasilja, bi pisali svi važni podaci o SOS aplikaciji “, pojasnila je ona.
Ističe da je do sada putem ove aplikacije prijavljeno svega šest slučajeva nasilja u porodici u Hercegovini.
„To je zabrinjavajuće, i to je bio motiv za sve nas, da dodatno približimo ovu aplikaciju onima kojima je, zaista, potrebna“, kaže Čičkovićeva.
Ovaj projekat će trajati do 31. avgusta 2025. godine.