Prvi put u istoriji se dogodilo da je predsjednik američkog Zastupničkog doma smijenjen s dužnosti. Republikanac McCarthy je odstupio s te pozicije nakon prijedloga za opoziv koji je pokrenuo Matt Gaetz, kojeg se smatra Trumpovim čovjekom, uz pomoć demokrata i još sedam republikanaca bliskih Trumpu.
Kao i uvijek u politici, u pozadini se krije puno frakcijskih previranja, zamjeranja i antipatija, ali je najnoviji povod nezadovoljstvo zbog McCarthyjevog “dopuštanja” da Zastupnički dom odobri produženje financiranja federalne vlasti za 45 dana.
SAD se naglo počeo zaduživati od početka pandemije, dug postaje neodrživ
Bez toga bi federalna razina vlasti SAD-a praktički prestala funkcionirati, jer ne bi bilo financiranja. Radnicima ne bi bile isplaćivane plaće, vojska bi se prestala financirati, prestale bi funkcionirati mnoge javne usluge. U podlozi svega je činjenica da je SAD prezadužen, s javnim dugom većim od 33 bilijuna dolara. Razina zaduženosti je u SAD-u staro političko i ekonomsko pitanje, ali je problem eskalirao nakon pandemije.
Mišljenje Republikanske stranke je da treba zaustaviti zaista šokantni rast duga zadnjih godina. Od kraja 2019. do danas je porastao s 23 bilijuna na više od 33 bilijuna, tj. više od 40 posto trenutnog duga SAD-a je stvoreno u nepune četiri godine. S tim se slaže i velik dio Demokratske stranke. Ali s obzirom na to da trenutni predsjednik Joe Biden dolazi iz demokratske stranke, a restrikcije na rast javnog duga bi sigurno smanjile i stopu ekonomskog rasta, nisu skloni zaustavljanju rasta.
Za godinu dana će se održati novi predsjednički izbori, zbog čega je demokratima bitno do tada održati relativno dobre ekonomske pokazatelje SAD-a. Smanjivanje zaduživanja bi zasigurno kratkoročno dovelo do raznih ekonomskih problema, a posebno bi politički bilo nepopularno smanjiti javne izdatke za brojne socijalne programe.
Doneseno produženje financiranja federalne vlasti za 45 dana, zbog toga je McCarthy smijenjen
Produženje financiranja za 45 dana ne rješava ništa, samo ostavlja prostora za pregovore između demokrata i republikanaca u tom razdoblju. Time se izbjeglo de facto gašenje svih aktivnosti države, tj. federalne razine vlasti u SAD-u. Prema procjenama bi to dovelo do jedne milijarde gubitaka tjedno. Ali ne bi bilo većih poremećaja pod uvjetom da se novi dogovor postigne u roku od dva-tri tjedna. Negativan utjecaj na ekonomiju SAD-a, a time i ostatka svijeta, osjetio bi se ako bi pregovori trajali duže od mjesec dana.
Blokiranja federalne potrošnje nisu rijetkost, pa su ih tržišta naučila ignorirati. Čak ni prošli prekid financiranja federalne vlasti, koji je trajao čak 34 dana, tj. od 22. prosinca 2018. do 25 siječnja 2019., nije doveo do oštrijeg pada ekonomije. Burzovni indeksi su čak narasli za desetak posto.
Neobični savez demokrata i Trumpovih pristaša među republikancima
Povod Trumpovim pristašama za rušenje McCarthyja je produženje financiranja federalne vlasti za 45 dana, doneseno relativno velikom većinom te konsenzusom između demokrata i republikanaca. Izglasano je s 335 glasova za i 91 protiv, od čega je pozitivno glasalo 209 demokrata i 126 republikanaca. 90 republikanaca i 1 demokrat su bili protiv.
Republikanac Matt Gaetz, kojeg se smatra “Trumpovim čovjekom”, tjednima je prijetio da će svrgnuti McCarthyja s govornice ako dopusti kratkoročno financiranje federalne vlasti. Prijetnju je ispunio, pokrenuvši uspješni prijedlog za opoziv McCarthyja. Opoziv je primarno uspio zbog glasova demokrata. Rezultat glasovanja je bilo 216 glasova za opoziv i 210 protiv. Za opoziv je glasalo 208 demokrata i osam republikanaca bliskih Trumpu. Ostali republikanci, njih 210, glasalo je protiv opoziva.
Tako je nastalo zanimljivo savezništvo Trumpove struje unutar republikanske stranke i demokrata. Također je prvi put u povijesti predsjednik zastupničkog doma smijenjen s dužnosti. Navodno je prije glasovanja među demokratima kružila snimka televizijskog nastupa McCarthyja u kojoj kaže da su demokrati sprječavali zakon o kratkoročnom financiranju federalnih vlasti na 45 dana.
SAD ima sve većih problema s otplatom duga, srušen mu je kreditni rejting
Iako političke drame i obračuni stvaraju dojam neozbiljnosti, u stvarnosti se radi o zaista ozbiljnom problemu. Za sada SAD može bez problema plaćati svoje dugove, ali iznos koji se mora izdvajati za tu namjenu oštro raste. Procjenjuje se da će neto isplate kamata na dug ove godine iznositi preko 900 milijardi dolara, a prema nekim procjenama i do 1.4 bilijuna dolara. Za usporedbu, 2019. je plaćeno manje od 600 milijardi dolara po kamatama na dug.
Trenutno to nije alarmantno, ali zbog rasta troškova zaduživanja (kamate) kroz relativno kratko vrijeme bi moglo postati golem problem. U drugoj polovici 90-ih se za plaćanje duga trošilo preko 400 milijardi dolara godišnje.
Danas SAD lakše vraća dug nego tijekom brojnih razdoblja u prošlosti, ali njegov rast je od pandemije toliko velik da je samo pitanje vremena kada će upasti u duboke probleme. To predviđa i kreditna agencija Fitch, pa je u kolovozu šokirala svijet srušivši kreditni rejting SAD-a s kategorije AAA na AA+.
Zapravo bi SAD imao i niži kreditni rejting da nije izdavatelj najjače valute na svijetu, u kojoj se drži većina međunarodnih rezervi središnjih banaka, i kojoj se općenito najviše vjeruje. Sve države s najvećim kreditnim rejtingom imaju daleko manji omjer duga i BDP-a te manji dio proračuna izdvajaju za otplatu duga.
Posljedice pretjeranog zaduživanja SAD-a će se preliti na cijeli svijet
Ove godine je pitanje javnog duga SAD-a često spominjano, u domaćim i stranim medijima. Pregovori o podizanju gornjeg limita zaduživanja su tema od početka godine, nakon što je SAD 19. siječnja dosegnuo gornju granicu i aktivirane su automatske mjere Treasury Departmenta (američka verzija ministarstva financija) kako bi SAD nastavio plaćati dugove i izbjegao tehnički bankrot.
Spor se vodio zbog toga što su predsjednik Joe Biden i Demokratska stranka mjesecima odbijali pregovarati s Republikanskom strankom oko implementacije politika koje druga stranka traži da bi se izglasao novi zakon o podizanju ograničenja duga u tijelu Kongresa koje kontroliraju republikanci, Zastupničkom domu.
Dogovor je ipak postignut, ali tek krajem svibnja i figurativno rečeno u “zadnjim minutama”. Novi šok je uslijedio u kolovozu zbog rušenja kreditnog rejtinga. Trenutna događanja u zastupničkom domu i pregovori oko nastavka financiranja federalne vlasti su samo nastavak cjelogodišnje teme.
Zašto tržišta nisu reagirala?
Pa ipak, na te događaje tržišta nisu pretjerano reagirala jer se već smatraju normalnima u SAD-u. Zapravo su ciklusi pregovora između vladajućih i oporbe sastavni dio demokratskog folklora. Podjela vlasti i međusobna kontrola ranih grana vlasti osiguravaju da ni jedna stranka i ni jedan političar ne mogu imati toliko moći da upravljaju samostalno državnim proračunom, zakonima, vanjskom diplomacijom i općenito politikama.
Oštar rast duga od početka pandemije je definitivno razlog za uzbunu svih grana vlasti i svih političkih opcija u SAD-u. Bez obzira na to kakve politike zagovaraju političari, ako dug postane neodrživ, trebat će se krenuti u oštra rezanja troškova. To će biti političko samoubojstvo onome tko bude na vlasti u tome trenutku i uzdrmat će cijelo svjetsko gospodarstvo zbog jednostavne činjenice da je SAD najveća ekonomija na svijetu.
(Index.hr)