Promocija Bosanskog pravopisa Refika Bulića, će biti održana večeras u 19 sati u Centru za kulturu Mostar. Kako je najavljeno, o Bosanskom pravopisu će osim autora govoriti prof. dr. Ismail Palić, prof. dr. Halid Bulić, profesori s Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, te dekan Fakulteta humanističkih nauka prof. dr. Edim Šator.
Na knjizi je rađeno punih pet godina, a određuje je i činjenica da vodi računa i o tradiciji i o modernost, nudi osvrt na određene jezičke i govorne pojave, te donosi i pravopisne preporuke.
– Pravopis je pisan da bude upotrebljiv i da bude za svakoga. Obiman je i u njemu će svako naći ono što ga zanima. Ukoliko korisnik Pravopisa bude imao neku dilemu ili nedoumicu, moći će je riješiti analogijom, putem nekih sličnh primjera. U knjizi imaju tačke kojima se upućuje na pravopisne preporuke koje su date na njenom početku. Te tačke će služiti lakšem snalaženju korisnika u cijelom Pravopisu, iako on izgleda vrlo obimno – rekao je autor Bulić.
Značajno je spomenuti i to da su u Pravopisu kroz primjere zastupljeni bosanskohercegovački književni klasici, ali i savremeni autori i autorice. ”Bosanski pravopis” ima 1.144 stranice, pravopisne preporuke raspoređene u 1242 tačke i akcentiran pravopisni rječnik sa oko 50.000 odrednica. U preporukama su detaljno predstavljene neke nove nedoumice i dileme koje nisu tretirane u prethodnim priručnicima i knjigama.
– Riječ je o knjizi koja je izuzetno važna za bosanskohercegovačku lingvističku javnost. Na njenim stranicama su vrlo ilustrativni primjeri zasnovani na djelima bošnjačkih i bosanskohercegovačkih pisaca 20. stoljeća, ali i pisaca novije generacije. Posebnu važnost mu daje to što je akcentiran. To raniji pravopisi, barem kada je u pitanju posljednja faza standardizacije bosanskog jezika, nisu imali, jer pravopis kao takav mora imati akcentirane odrednice, jer je to pitanje pravogovorne norme. To ovom Pravopisu daje dodatni značaj – rekla je prof. dr. Mirela Omerović.
Refik Bulić doktor je lingvističkih nauka i redovni profesor za užu naučnu oblast lingvistika na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli. Završio je studij srpskohrvatskog / hrvatskosrpskog jezika i jugoslavenskih književnosti na Pedagoškoj akademiji u Tuzli i Filozofskom fakultetu u Sarajevu.
Organizatori promocije su Fakultet humanističkih nauka Univerziteta „Džemal Bijedić“, Narodna biblioteka Mostar i Centar za kulturu Mostar.