Mađarski premijer Viktor Orban postao je prvi čelnik Europske unije koji se sastao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom otkako je protiv Putina raspisana tjeralica Međunarodnog kaznenog suda zbog ratnih zločina u Ukrajini.
Putin i Orban sudjeluju na summitu o kineskom globalnom infrastrukturnom projektu Pojas i put (Belt and Road- BRI). Orban je istaknuo važnost mira u bilateralnim razgovorima s Putinom.
“Od posebnog je značaja za cijeli kontinent, pa tako i za Mađarsku, da se okončaju izbjeglički tokovi, sankcije protiv Rusije i sukobi u Ukrajini”, rekao je mađarski premijer, prenosi ured Orbana na mreži X.
Prema Orbanovu tajniku za medije Bertalanu Havasiju, dvojica su čelnika također razgovarala o isporukama plina i nafte, kao i izazovima nuklearne energije. Orbanova vlada je, među svim članicama EU, jedina zadržala koliko-toliko topli odnos s Rusijom.
Putin rekao:
“Unatoč činjenici da su, u sadašnjim geopolitičkim uvjetima, mogućnosti za održavanje kontakata i razvoj odnosa vrlo ograničene, ne može a da ne izaziva zadovoljstvo što se održavaju i razvijaju naše veze s nekim europskim zemljama, a jedna od njih je i Mađarska”, prenosi ga ruska agencija RIA.
Kineski višedesetljetni globalni projekt trgovačkog i prometnog povezivanja Pojas i put (kojeg nazivaju i Novim putem svile) glavni je alat širenja utjecaja Kine. Na summitu o ovom projektu sudjeluje 4000 izaslanika iz više od 140 zemalja i preko 30 međunarodnih organizacija.
Orban je rekao da je Mađarska od početka podržavala kinesku inicijativu Pojas i put.
“Uvjereni smo da je ovo inicijativa koja će promijeniti svijet, promijeniti svjetsku ekonomiju i transformirati je u onu koja služi dobrobiti većeg broja ljudi nego ikad prije”, tvrdi Orban i govori kako Kina može računati da će Mađarska i u budućnosti ostati dio programa, bez obzira na političke rasprave u Europi, te da će tražiti suradnju s Pekingom. Mađarska je zadnjih godina zbilja otvorila vrata mnogim kineskim ulaganjima: od ulaganja u mađarsku znanost, do otvaranja velikih tvornica za električna vozila u Mađarskoj.
Unatoč ograničenjima EU-a za rusku naftu, Budimpešta je povećala svoju energetsku ovisnost o Moskvi. Mađarska također zazire od ulaska Švedske u NATO i u sporu je s Ukrajinom oko izvoza žitarica. Osim toga, spriječila je ulazak oružja u Ukrajinu preko njezinih granica. Sastanak u Pekingu sigurno će razljutiti Europu i SAD jer je njihov izričiti cilj izolirati Putina od međunarodne zajednice. Mađarska već neko vrijeme ima zategnut odnos s Bruxellesom. Od tada, EU uskraćuje Mađarskoj milijarde u financiranju zbog, kako kažu, nepoštivanja vladavine prava i korupcije.
Novinarima se obratio i kineski predsjednik Xi Jinping:
“Promjene svijeta, našeg vremena i promjene od povijesnog značaja odvijaju se sada kao nikada prije. Kina se nastoji izgraditi u jaču državu i pomladiti kinesku naciju na svim frontama vodeći kinesku modernizaciju. Modernizacija kojoj težimo nije bitna samo za Kinu, već za sve zemlje u razvoju kroz zajedničke napore”.
U slabo prikrivenom napadu na Sjedinjene Države, kineski čelnik je rekao da se Kina protivi jednostranim sankcijama, ekonomskoj prisili, razdvajanju i prekidanju opskrbnog lanca:
“Ideološka konfrontacija, geopolitičko rivalstvo i blokovska politika nisu izbor za nas”, rekao je. Putina je nazvao “starim prijateljem”, prenosi CGTV.