Amerikanci arapskog i muslimanskog porijekla kritiziraju reakciju predsjednika Joea Bidena na rat između Izraela i Hamasa, tražeći od njega da učini više da spriječi humanitarnu krizu u Gazi ili bi u suprotnom mogao izgubiti njihovu potporu na izborima 2024. godine. Brojni Amerikanci arapskog porijekla optužuju Bidena da nije dovoljno učinio za humanitarni prekid vatre unatoč tome što Palestinci stradavaju bježeći od izraelskog bombardiranja Pojasa Gaze, reklo je više od deset profesora, aktivista, članova zajednice i administrativnih dužnosnika.
Rastuća frustracija mogla bi utjecati na Bidenov reizbor u utrci u kojoj će mu najvjerojatniji suparnik biti bivši predsjednik Donald Trump.
U Michiganu koji ponekad glasa za demokrate, a ponekad za republikance, arapski Amerikanci čine pet posto glasača. U saveznim državama poput Pennsylvanije i Ohija koje su podjednako naklonjene objema strankama, arapska podrška je od 1.7 do 2 posto, rekao je Jim Zogby, predsjednik Arapskog američkog instituta.
Biden je osvojio Michigan s 50.6 posto glasova 2020. godine, dok je Trump u toj saveznoj državi dobio 47.8 posto glasova, Pennsylvania je bila za Bidena s 50.01 posto glasova, a za Trumpa 48.84 posto, s razlikom od manje od 81.000 glasova.
Malo je vjerojatno da će arapski i muslimanski Amerikanci poduprijeti Trumpa, no mogli bi apstinirati i ne glasovati za Bidena, kažu neki aktivisti.
“Mislim da će ga to koštati Michigana”, rekla je Laila El-Haddad, spisateljica i aktivistica iz Gaze s adresom u Marylandu.
Abdullah Hammoud, prvi arapski gradonačelnik Dearborna u Michiganu, koji je dom najveće američke muslimanske zajednice po broju stanovnika, kritizira Bidena što nije osudio potez Izraela koji je isključio vodu i struju za više od dva milijuna Palestinaca u Gazi.
“Ništa nas nije moglo pripremiti na potpuno brisanje naših glasova i potpunu tišinu onih koje smo izabrali da nas štite i predstavljaju”, napisao je na X-u.
“Članovi naših obitelji zarobljeni u Gazi su izignorirani, naši pozivi na prekid vatre zagušeni ratnim bubnjevima”, dodao je.
Izraelsko bombardiranje Gaze “sada graniči s genocidom koji cilja cijelu palestinsku populaciju”, objavila je CAIR, najveća muslimanska grupa za zaštitu ljudskih prava u SAD-u, dodavši da će vladini dužnosnici biti “suodgovorni u etničkom čišćenju Gaze” ako ne interveniraju.
“Ako sagledate tu retoriku, nevjerojatno je da sada pokušavaju upumpati milijarde i milijarde dolara u vojnu pomoć Izraelu, uz 100 milijuna dolara humanitarne pomoći Palestincima”, kaže Sa'ed Atshan, palestinsko-američki kveker koji podučava mirovne studije na Sveučilištu Swarthmore u Pennsylvaniji.
Čak i bivši Bidenov šef, predsjednik Barack Obama, obično strastven zagovornik Bidenovih politika, u ponedjeljak je javno iznio britke savjete, pozvavši SAD da nastavi voditi svijet “u ubrzavanju kritične pomoći i zaliha sve očajnijoj populaciji Gaze.”