O ulozi nevladinih organizacija u prevenciji i odgovoru na rodno zasnovano nasilje, ekonomskom osnaživanju žena koje su preživjele nasilje, te unapređenju i provođenju zakona u toj oblasti razgovara se u Tuzli, u okviru kampanje 16 dana aktivizma.
Ova Kampanja se obilježava od 25. novembra do 10. decembra svake godine.
U svijetu je 25. novembar proglašen Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama i potrebno ga je obilježiti tako da se osude svi oblici rodno zasnovanog nasilja, od nasilja u porodici, silovanja, seksualnog uznemiravanja, do nasilja počinjenog od strane države, uključujući i torturu i zlostavljanje žena političkih zatvorenica jer predstavljaju kršenje ljudskih prava.
Kampanja „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ treba da dovede u fokus svog rada okvir ljudskih prava i koristi ga kako bi osigurala da državni i nedržavni akteri pokažu odgovornost za nasilje nad ženama.
Poražavajući su podaci da svaka peta odrasla žena, tokom svog života, bar jednom bude žrtva fizičkog nasilja, dok svaka deseta žena bude žrtva seksualnog nasilja.
Prije 60 godina usvojena je Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima koja u članu 1. naglašava da se sva ljudska bića rađaju slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima i od tada se 10. decembar obilježava kao Međunarodni dan ljudskih prava
Dovodeći u vezu ova dva datuma naglašava se potreba uklanjanja svih oblika nasilja nad ženama koje predstavlja pitanje zaštite ljudskih prava i da akti nasilja nad ženama nisu ništa drugo do kršenje ljudskih prava.
VSTV BiH podržalo kampanju „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“
Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH/Vijeće) svake godine podržava realizaciju kampanja „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“, kao i borbu protiv svih oblika rodno zasnovanog nasilja koje se svakodnevno dešava.
Predsjednik VSTV-a Halil Lagumdžija naglasio je i da Vijeće, kao regulatorno pravosudno tijelo, ulaže dodatne napore u unapređenju položaja žena kako u pravosuđu, tako i u drugim sferama kroz osiguravanje poštivanja prava žena, te da je poseban fokus Vijeća na unapređenju položaja žena žrtava nasilja u kontaktu sa pravosuđem i pružanju podrške naporima drugih institucija i organizacija civilnog društva u osiguravanju života bez nasilja i diskriminacije.
VSTV BiH se zalaže za provođenje zakonodavnih i drugih mjera koje za cilj imaju osiguravanje pravnog, institucionalnog i organizacijskog okvira za prevenciju nasilja nad ženama, generalno zaštitu žrtava nasilja te kažnjavanje počinitelja nasilja.
Kao doprinos u realizaciji globalne kampanje, VSTV BiH će i ove godine organizovati osnovnu obuku za savjetnice i savjetnike za prevenciju seksualnog i rodno zasnovanog uznemiravanja u pravosudnim institucijama u BiH, s ciljem osiguravanja jednakih radnih uslova u pravosudnim institucijama, bez obzira na spol/rod, te promocije profesionalnog, zdravog i dostojanstvenog radnog okruženja, sprječavanjem pojava seksualnog i rodno zasnovanog uznemiravanja.
VSTV BiH svoju podršku u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja najvećim dijelom pruža kroz aktivnosti projekta „Unapređenje efikasnosti sudova i odgovornosti sudija i tužilaca u BiH“, koji realizuje uz podršku Vlade Švedske. Aktivnosti projekta usmjerene su na unapređenje rodne ravnopravnosti u pravosuđu i pružanju podrške u ostvarenju prava ranjivih grupa, uključujući žene žrtve nasilja, u kontaktu sa pravosuđem.
Kampanja „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“, koja se obilježava u preko 100 država svijeta započela je 25. novembra – “Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama” i završava 10. decembra – “Međunarodnim danom ljudskih prava”, čime se ističe da je nasilje nad ženama kršenje temeljnih ljudskih prava.