Četiri slučaja gdje je partner ubio ženu u samo tri mjeseca otvorila su u bosanskohercegovačkoj javnosti brojna pitanja koja se tiču postupanja nadležnih institucija, provođenja zakonskih mjera i njihove adekvatnosti. Zaključak je da zaštita žrtava mora biti hitnija, kazne za nasilnike oštrije, a djelovanje stručnjaka prilagođeno svakom pojedinačnom slučaju. Iako se ni postojeće zakonske odredbe ne koriste u dovoljnoj mjeri, potrebno ih je i doraditi.
Evidentan je porast prijavljenih slučajeva nasilja u porodici ove u odnosu na prošlu godinu na području Tuzlanskog kantona. Sve ove prijave u Federaciji Bosne i Hercegovine tretiraju se po dva osnova – Zakona o nasilju u porodici i Krivičnog zakona. Iako je prioritet zaštita žrtve, paralelno se utvrđuje i krivična odgovornost.
ADNANA SPREČIĆ, glasnogovornica Uprave policije MUP-a TK
„Ovaj broj prijava nasilja u porodici značajno varira u odnosu na broj podnesenih krivičnih djela, odnosno broj prijavljenih lica iz sljedećeg razloga što se žrtve nasilja u porodici najčešće odlučuju da ne svjedoče protiv nasilnika. To je jedan od odlučujućih dokaza u ovom postupku koji znatno otežava istragu kada je u pitanju dokazivanje ovih krivičnih djela.“
Sam Zakon o zaštiti nasilja u porodici ima mnogo nedorečenosti, a svaki slučaj je neophodno tretirati kao zaseban.
MUHAMED TULUMOVIĆ, predsjednik Općinskog suda Tuzla
„Jako važno, što nije predviđeno ovim zakonom da se kod svakog slučaja nasilja izvrši neophodna procjena ozbiljnosti i rizika za žrtvu nasilja od ponovljenog nasilja. To kada uvedemo smanjićemo prostor za neke nepredviđene situacije.“
Ovo se pokazalo pogubnim u slučajevima nasilja u porodici koji su završili ubistvima.
TOMISLAV LJUBIĆ, glavni kantonalni tužitelj Kantonalnog tužiteljstva TK
„10 godina postoji taj zakon. Nikada neki ozbiljan pristup zakonodavnog i izvršnih tijela Federacije nije bio da se pokupe saznanja onih koji prakticiraju ovaj zakon da kažu šta je problem u njegovoj primjeni.“
Predsjednik Općinskog suda Tuzla smatra da kazne za počinioce nasilja u porodici treba pooštriti, jer se dominantno izriču mjere upozorenja.
MUHAMED TULUMOVIĆ, predsjednik Općinskog suda Tuzla
„One su ispod zakonskog minimuma i često se koristi institut ublažavanja kazne što nije prihvatljivo što, na neki način, po mom dubokom uvjerenju, šalje poruku nasilnim osobama da mogu i dalje vršiti nasilje. Mislim da u tom pravcu treba mijenjati kaznenu politiku. Ovdje se ne radi o blagoj, ne možemo ni reći o kaznenoj politici kada su kazne minimalno zastupljene.“
Iako ni sada ne postoji zakonsko ograničenje za izricanjem oštrijih kazni, Tulumović kaže da za njihovo efikasno provođenje mora postojati podrška viših sudskih instanci. Općinski sudovi su, kaže, svoje primjedbe i prijedloge za izmjenama zakona koji se tiču nasilja u porodici u septembru dostavili Visokom sudskom i tužilačkom vijeću i očekuju njihove hitne izmjene.