Zamjenik gradonačelnika Dražen Bošković i načelnik Odjeljenja za turizam, zaštitu životne sredine i preduzetništvo Bojan Vučurević su na konferenciji za medije predstavili “Strategiju razvoja poljoprivrede i ruralnog područja grada Trebinja za period 2023-2027”. Bošković je istakao da je prvi put usvojen ovaj strateški dokument iz oblasti poljoprivrede koji je izuzetno važan, jer je poljoprivreda jedna od tri strateške grane razvoja grada Trebinja, uz turizam i energetiku.
On je dodao da su u njegovoj izradi učestvovali međunarodni i domaći konsultanti, predstavnici Gradske uprave Trebinje, Agrarnog fonda i područne Privredne komore, a izradu dokumenta je finansirala Međunarodna organizacija za hranu i poljoprivredu /FAO/.
„Veoma je važno da kroz ovaj dokument podstaknemo što bolju vezu između poljoprivrede i turizma prije svega mislimo na ruralni turizam, jer tu imamo veliki potencijal“, rekao je Bošković.
On je napomenuo da Trebinje i istočna Hercegovina imaju autohtone lokalne proizvode, hranu, piće i bogato kulturno-istorijsko nasljeđe u ruralnim područjima. Bošković je naglasio da je tim za izradu ove strategije definisao viziju u sektoru poljoprivrede i ruralnih područja, u kojima je predviđeno da se objedine sva bogatstva kojima Trebinje raspolaže u vezi sa poljoprivredom i turizmom.
„Ovaj dokument je bitan jer je on osnova da se kreiraju projekti i kandiduju prema različitim izvorima finansiranja, jer donatori žele da znaju da postoji usvojen strateški dokument“, rekao je Bošković.
Načelnik Odjeljenja za turizam, zaštitu životne sredine i preduzetništvo Bojan Vučurević je istakao da ovaj dokument ima nekoliko strateških ciljeva.
„To su razvoj i širenje poljoprivredne proizvodnje na porodičnim gazdinstvima. Dakle, nastavićemo trend podrške koji imamo od 2017. godine kroz Agrarni fond, prodajom tih proizvoda u Hercegovačkim kućama. Zatim potrebno i neophodno je raditi na standardizaciji kvaliteta i unaprijediti tržišnu infrastrukturu, a to smo već uradili kroz projekat tržnice kod Neimarstva sa UNDP-om“, naveo je Vučurević.
On je dodao da je i u planu razvoj brenda, kojem su dali radni naziv ‘Hercegovina’, a odnosi se na prodaju suvenirskog tipa prehrambenih proizvoda.
„Moramo raditi i na unapređenju određenih proizvoda na području Hercegovine, a prije svega na proizvodnji maslina i u planu je otvaranje pogona za preradu maslinovog ulja. Cilj nam je i unapređenje ruralne infrastrukture, da se krene sa razvojem toga vida turizma, jer na području Trebinja imamo tri gazdinsta koja se bave pružanjem usluga turizma na selu. Cilj nam je da imamo bar 20 domaćinstava do isteka ove strategije“, rekao je Vučurević.
Na području Trebinja registrovano je preko 700 poljoprivrednih komercijalnih i nekomercijalnih gazdinstava, koji se nalaze u bazi APIF-a i Agrarnog fonda, što je i preduslov da bi dobili bilo kakvu pomoć grada Trebinja.