Novi detalji isplivali su tokom ročišta bivšem predsjedniku Suda BiH, Ranku Debevcu, ali i bivšem šefu Obavještajno-bezbjednosne agencije, Osmanu Mehmedagiću. Terete se za korištenje službenog položaja radi sticanja imovinske koristi, prisluškivanje i lažno predstavljanje. Ročište je održano zbog prijedloga produžavanja mjere pritvora za 30 dana. Odluka će biti poznata u roku od 24 sata.
Prema riječima tužiteljice Bojane Jolović, suspendovani predsjednik Suda dovodi se u vezu sa Zdravkom Mamićem, prilikom čega je Debevec primio sat u vrijednosti od 15 hiljada eura od Mamića, kako bi mu pomogao sa predmetom koji se protiv njega vodi pred Sudom, što je i Mamić priznao. Također je, navode iz Tužilaštva, Debevec i od firme Kramar primio auto marke Polo kao poklon, polovan, vrijedan 15 hiljada maraka, kako bi išao u korist ovoj firmi koja je tada pred Sudom imala nekoliko procesa. Kasnije ga je upisao na ime svastike, a potom pozvao autolakirera da s automobila ukloni reklamu Kramara, kako bi uništio dokaze.
“Nakon što su mu predstavnici društva autosalon Kramar na sastanku u Istočnom Sarajevu ponudili nagradu u vidu putničkog motornog vozila, kako bi korištenje svog službenog položaja pogodovao istinu u sudskim sporovima pred Sudom BiH, Ranko Debevec je to sam prihvatio, te sam izabrao vozilo koje je autosalon Kramar uvezao iz Holandije”, rekla je Bojana Jolović, tužilac.
“Sadržaj onoga što Tužilaštvo danas interpretira nije u dokazima koje sam ja imala priliku da pročitam jučer i koji su mi dostavljeni. Izazov ova tri zapisa o ispitivanju svjedoka”, kazala je Mirna Avdibegović, advokat Ranka Debevca.
Sa druge strane, Osman Mehmedagić se dovodi u vezu sa Denisom Stojnićem, dobitnikom počasne iskaznice OSA-e. Kako je tužiteljica Jolović objasnila, Stojnić je od Mehmedagića dobivao upute i naloge o premlaćivanju ljudi, paljenju vozila i slično. Na osnovu listinga poziva utvrđeno je da je Osmica pet minuta prije hapšenja, 18. decembra, zamijenio mobilni telefon. Taj telefon tužioci do danas nisu pronašli. No, odbranama osumnjičenih sporno je što isplivavaju novi dokazi, a ročište je bilo sazvano isključivo radi produženja pritvora.
“Članom 131, stav 3, svima nam je poznato, ZKP-a je izričito propisano da je Tužitelj dužan da podnese obrazložen prijedlog za produženje mjere pritvora, najkasnije pet dana prije isteka roka, i rješenja o pritvoru. U ovom slučaju to nije učinjeno”, kazala je Mirna Avdibegović, advokat Ranka Debevca,
Navedeno je i da je Debevec naređivao uposleniku Suda, sklanjanje prislušnih uređaja, kao i da je tokom činjenja krivičnih djela već razmišljao o prikrivanju dokaza jer je sastanke i putovanja označavao državnom tajnom i oznakom “povjerljivo”. Javnost je bila isključena s jedne tačke ročišta zbog, kako su naveli, zaštite intimnog života Debevca i svjedokinje. Nezvanično, ova tačka se odnosi na seksualno uznemiravanje uposlenice, ujedno i svjedokinje.