U povodu Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, Arhiv Hercegovačko-neretvanskog kantona i Fakultet Humanističkih nauka Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru promovisali su u utorak ediciju: “Historija Bosne i Hercegovine”, izdanje od šest tomova na kojoj je radilo 47 doktora nauka.
Edicija se sastoji od šest tomova (oko 2.250 stranica) koji obuhvataju periode, kako su i naslovljena; “Prostor Bosne i Hercegovine u prahistoriji i antici, “Srednjovjekovna Bosna”, “Bosna u osmansko doba”, “Bosna i Hercegovina u austrougarsko doba”, “Bosna i Hercegovina u 20. stoljeću (1918-1945) i “Bosna i Hercegovina u 20. stoljeću (1945-1995)”.
– Na ediciji se aktivno radilo u posljednje dvije i pol godine, od 2021., a posebna vrijednost djela je svakako to što su ga pisali domaći autori, odnosno 47 doktora nauka, devet urednika, a stručno mišljenje na rukopis dalo je 11 recenzenata – izjavio je Amir Kadribegović, direktor Arhiva HNK-a, dodajući kako je riječ o kapitalnom djelu koje kao takvo do sada nije postojalo u BiH.
Enes Dedić, viši naučni saradnik u Institutu za historiju Univerziteta u Sarajevu i jedan od autora i urednika edicije kazao je da ”dosada nismo imali institucionalnu višetomnu historiju BiH”. Kako je pojasnio, historija BiH je pisana u okviru manjih edicija, ali najčešće se radilo o tome da je nisu pisali historičari, već nekoliko samostalnih istraživača, stranaca, koji su napisali svoje viđenje historije BiH.
Također, je rekao kako je značaj djela i u tome što u BiH do sada nije postojala naučno utemeljena studija koja bi predstavljala kompletan historijski razvoj na prostoru BiH.
– Možemo reći da se radi o multidisciplinarnom pristupu s obzirom na to da imamo ne samo historičare kao autore nego historičare umjetnosti, arheologe i dr., a ono što je razlika ranijih pristupa jest korištenje napomena autora za svaku svoju tvrdnju s literaturom iz koje su izvukli taj podatak – podvukao je Dedić.
Dodao je kako je djelo rasprodano u rekordnom roku i da je cijena sada 250 maraka.
Inače, Arhiv HNK u ovoj godini obilježava 70 godina rada i postojanja i za tu priliku su priredili program rada koji obuhvata devet sadržaja, a koji će na kraju godine završiti tradicionalnim obilježavanjem Arhiva i arhivske građe.