U Republici Srpskoj i Federaciji BiH moraju se mobilizirati dodatni prihodi, uključujući i smanjenjem poreskih olakšica i uvođenjem poreza na dividende, saopšteno je iz Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). U saopštenju MMF-a nakon zaključenje posjete BiH navedeno je i da treba zadržati jedinstvenu stopu PDV-a i PDV prag.
„S ciljem pospješivanja rasta, vlasti trebaju ubrzati reforme usmjerene na unapređenje fiskalnog upravljanja, zaštitu finansijskog integriteta, borbu protiv korupcije i ubrzanje procesa digitalizacije“, navodi se u saopštenju.
Poručili su i da bi rastuće političke napetosti unutar zemlje mogle povećati ekonomsku fragmentiranost BiH i oslabiti perspektive rasta. Postoje i rizici koji su izazvani politikama.
„Povećanje plata u javnom sektoru i minimalne plate s ciljem ublažavanja utjecaja krize izazvane visokim troškovima života stimuliralo je domaću potražnju, ali i rizikuje poticanje inflacije. Održavanje niskih kamatnih stopa potaklo je banke da višak likvidnosti plasiraju u inostranstvu, uglavnom u vidu prekonoćnih depozita, dok kamatne stope na kredite možda ne odražavaju adekvatno kreditni rizik“, naveli su iz MMF-a.
Istakli su i da RS treba izbjegavati uvođenje novih mjera podrške, kao što su one koje se razmatraju s ciljem ublažavanja utjecaja koji nedavno povećanje minimalne plate ima na preduzeća, kako bi se izbjeglo daljnje pogoršanje fiskalne pozicije.
„Vlasti BiH trebaju nastaviti pomno pratiti rizike u finansijskom sektoru i poboljšati pripravnost za krizu. Uspostavljanje fonda za finansijsku stabilnost, koji bi olakšao restrukturiranje banaka i osigurao likvidnost u izuzetnim okolnostima, značajno bi ojačalo mrežu finansijske sigurnosti“, upozorio je MMF.
Naveli su i da zabrinjava rizik da bi banke koje posluju s pojedincima i subjektima protiv kojih je SAD uveo sankcije takođe mogle biti predmet sankcija.