Kolumnista Eli Ćišić prisjetio se u svojoj najnovijoj kolumni nekadašanjeg upravitelja Grada Mostara Hansa Koschnika. “Problemi” centralne zone Mostara sa nekretninama vuku korijene iz tog ratnog i post ratnog perioda. Kolumnu prenosimo u cjelosti :
“Da li se iko više sjeća da se upravo zbog Centralne zone Grada Mostara, februara 1996.godine desio i pokušaj atentata na tadašnjeg upravitelja Mostara Hansa Košnika.
Preživio je Hans Košnik taj atentat a Evropska policija je kostatovala da je na njegov automobil ispaljeno 12 hitaca. Na Hansa Košnika je pokušaj atentata izvršen nakon njegovog potpisivanja Prijelaznog statuta Grada Mostara u kojem se osim granica šest tadašnjih opština našla i Centralna zona. Zbog Centralne zone na Košnika razjarena rulja puca i skače po njegovom automobilu.
Zaštitu od linča i sile od EU zvaničnika Košnik nije dobio a nakon tzv. Rimskog sporazuma i izdaje, 26.02.1996.godine podnosi ostavku na mjesto evropskog administratora za Mostar.
Politički odstrel Hansa Košnika stiže nam u obliku Rimskog sporazuma od 18.02.1996.godine.
Sporazum kojeg su mnogi Mostarci zaboravili a bio je početak (ili nastavak) kusuranja interesa Sarajeva preko leđa Mostara. Potpisa Alija Izetebegović “čudan” sporazum, a građani tadašnjeg istočnog dijela grada obuze ljutnja i gnjev. Podsjeti ih sporazum na slične odluke iz ratnih godina koje su nalagale potčinjavanje i izdaju. Predsjednik Predsjedništva RBiH tada poruči Mostarcima da bi on došao i objasnio razloge zašto je pristao na Rimski sporazum ali :
” došao bi u Mostar da lično objasni razloge, ali ga je bolest spriječila i zato se obraća pismom…”
Ostavku tih dana podnosi i tadašnji gradonačelnik istočnog dijela Mostara Safet Oručević, ali mu je Izebegović odbija.
Kako tada tako i danas u toj Centralnoj zoni Mostara vlada anarhija i bezakonje. Silom i ispiranjem mozga kroz razne medije nam se svakodnevno plasiraju laži i ublehe.
Od nakvih regulacionih planova iz 1996. godine pa sve do gaženja OHR-ovih odluka, Zakona, Odluka Gradskog vijeća, Deytona, Ustava HNK iz tih dana, pa čak i sporni Rimski sporazum nije u potpunosti proveden.
U izvještaju ICG ureda za Evropu od 2003.godine se navodi: ” Mostarski tužilac je, nadalje , zatražio izvještaje o navodno ilegalno izgrađenim objektima u Centralnoj zoni, među kojima su i totemski objekti kao Katolička katedrala i Hrvatsko narodno kazalište. Mediji su izjavili da su i OHR i hrvatski ministri zatražili odgađanje ili zaustavljanje ovih procesa…” ( Izvještaji Finacisjke policije, Federalnog MUP-a, Oslobođenje 06.11.2003. “Vrankić spriječava istragu o otimačini u Mostaru).
Naravno da nije samo općina Jugozapad izdavala nelegalne dozvole za izgradnju u Centralnoj zoni.
Nakon što su vidili da nema nikakvih sankcija, isto je počela raditi i tadašnja opština Stari grad, a obe su bile ujedinjene da ilegalne dozvole izdaju podobnim i po njima zaslužnim.
Ali niti jedna od tih nelegalnih i kriminalnih ko’ biva dozvola u Centralnoj zoni, nije bila niti blizu kvadraturi koju aminovaše za Hrvatsko narodno kazališe.
Danas je uzurpirano 14.987 m2 Centralne zone za navedeni projekat. Činjenice koje sad imamo su ove:
Više je ljudi vidjelo mitsko biće Jeti nego li urbanističku saglasnost i dokumente vezane za projekat izgradnje kazališta.
Kao što smo već navikli niko od vladinih institucija koje bi trebale štiti Zakon i imovinu građana nije nadležan.
Tužilaštva odbaciše kaznene prijave jer jbg. ko će tražiti nakve N.N. osobe koje prijavi Salem mada i predsjednik GV-a Mostara, a sigurno i pola građana ovoga grada zna imena i prezimena tih N.N osoba.
Što se tiče Hansa Košnika njega je u oproštajnoj posjeti, tadašnji Gradonačelnik istočnog dijela Mostara Safet Oručević, upoznao sa Odlukom Predsjedništva opštine Mostar kojom se Hans Košnik proglašava za počasnog građanina Grada Mostara, te sa
Odlukom da će se jedan od mostova Grada Mostar zvati po Hansu Košniku.
Dobri čovjek, Hans Košnik je preselio na bolji svijet 21.04.2016.godine. Odluka tadašnjeg opštinskog vijeća Mostar (1996.godine) da se jedan od mostova zove po Hansu Košniku je nevažeća, isto kao što je nevažeća odluka (1996.godine) općine Jugozapad vezana za izgradnju Hrvatskog narodnog kazališta ili bilo koja odluka iz tog perioda.
Da li je Košnik zaslužio da neki od naših mostova nosi ime po njemu ?
Naravno da jest, jer ovaj grad odavno nije imao nekoga ko se više zalagao za suživot i za interese Mostara i Mostaraca od Hansa Košnika.
Ali braniti državu ili grad znači istao tako braniti i poštovati njene zakone i Ustav bez obzira da li nam se neki od tih zakona sviđaju ili ne i da li je taj objekat “naš” ili “njihov”.
Jer anarhija nas je upravo i dovela do toga da se iz zakona i sporazuma izvlače samo oni pasusi koji jednoj od kriminalnih strana u datom trenutku odgovaraju.
A kako zvati one koji ne poštuju Zakon i Ustav ove države osim kriminalcima i izdajnicima. Ili kako bi rekao pokojni Balašević:
” I sve po zakonu, tu su paragrafi pa zagrabi
Pošteno i za veru i za neveru….”
To be continued…, stoji Ćišićevoj kolumni.