Na samoj granici Nacionalnog parka Una uskoro bi se mogao vaditi gips. Kompanija “Siniat” na osnovu koncesije dobijene prije devet godina namjerava na tom području otvoriti kamenolom, što bi, pribojavaju se mještani, moglo negativno uticati na životnu sredinu i turizam od kojeg mnogi i žive.
Nekoliko kilometara južno od budućeg kopa nalazi se Kulen Vakuf. Sve nade za vlastitu egzistenciju mještani polažu u turizam. Oni koji dođu iz stranih zemalja uglavnom se vraćaju oduševljeni prirodnim ljepotama koje ovaj kraj nudi.
Na priče o iskopavanju gipsa na polju veličine pet hektara imuni nisu ni mještani. Ipak se radi o koncesiji koja je sklopljena na period od 25 godina. U Nacionalnom parku Una, koji je u prošloj godini zabilježio gotovo 150.000 posjeta, strahuju kakav će uticaj kamenolom imati na biodiverzitet.
АMARILDO MULIĆ, direktor nacionalnog parka “Una”
“Kroz dosta prljavu industriju postoji mogućnost da se obezvrijedi vrijednost Nacionalnog parka, isto tako flora i flauna, biodiverzitet, ali da se utiče negativno i na turistička tržišta.”
NERMIN KASUM, mještanin
“Ljudi se plaše da će izgubiti ono to su ulagali. Krpimo kraj s krajem ovdje. To bi za narod, za ljude ovdje bilo katastrofalno.”
Na osnovu ranije dostavljene dokumentacije i mišljenja nadležnih, iz Ministarstva okoliša i turizma Federacije procijenili su da nema potrebe za izradom studije uticaja na okoliš. U firmi “Siniat” nastoje sada prikupiti ostale dozvole za otvaranje kamenoloma koji bi zapošljavao maksimalno 20 radnika jer posao, uglavnom, rade mašine.
ЕSAD MAHMUTIVIĆ, direktor firme “Siniat”
“E, sad smo dobili tu okolišnu dozvolu, jer se usvojio plan. Sad ide dalje procedura, rudarski projekat i otvaranje kopa. U sklopu toga je predviđena i fabrika. To je gips, prirodna sirovina, praktično kamen. On ne može da ima utjecaj na bilo koji način na okoliš.”
U blizini planiranog kamenoloma, na lokalitetu Breščić, ranije je već postojao jedan. Novi bi, istina, donio nova radna mjesta, ali mještani su izričito protiv ukoliko bi ugrozio turizam.