Prema preliminarnim procjenama, do kolapsa regionalnog elektroenergetskog sistema, koji se dogodio u petak došlo je usljed velike promjene u tokovima, visokih temperatura i pojačane potrošnje struje,što je uzrokovalo ispad dalekovoda u Crnoj Gori i Albaniji, u kratkom razmaku. Tačan uzrok bit će poznat tek nakon svebuhvatne istrage, koja bi mogla i potrajati do šest mjeseci.
Regionalni kolaps elektroenergetskog sistema ove sedmice iznenadio je sve u regionu, od Grčke do Hrvatske.
RANKO REDŽIĆ, direktor Nacionalnog dispečerskog centra Crne Gore
„Poremećaj je bio regionalnih razmjera, to je nešto, evo ja radim već trideset i nekoliko godina, to je nešto što se prvi put desilo.“
Šta je tačno uzrok kolapsa utvrdiće Evropsko udruženje operatora prenosnog sistema, koje je u okviru Evropske komisije, a ova istraga mogla bi potrajati nekoliko mjeseci.
DANKO BLAŽEVIĆ, direktor HOPS-a
“Predviđeno vrijeme istrage je 6 mjeseci, a to vam pokazuje da su te istrage jako kompleksne i iako imamo neke preliminarne podatke zaista bi bilo neodgovorno da sad iznosimo bilo šta, evo ne bih volio izletiti sa informacijama, ali preliminarno je da je neki dalekovod između Grčke i Albanije ispao i onda da su se tokovi promijenili ,ali to je još u sferi nagađanja.“
Stručnjaci iz ove oblasti su i ranije upozoravali na mogućnost raspada elektroenergetskog sistema u BiH. U našoj regiji je tokom posljednje dvije godine došlo do povećanja potražnje za električnom energijom za petinu, ali to nije pratilo povećanje proizvodnje, niti proširenje mreže.
AMER JERLAGIĆ, elektroenergetski ekspert
“Kad nemate dovoljno proizvodnje, a kad ispadne takav jedan dalekovod kakav je ovaj koji ide od Podgorice prema Trebinju, onda jednostavno sistem postaje narušen i kažem ukoliko nemate dovoljno energije svoje dolazimo u situaciju da potrošnja traži energiju, energije nema od strane proizvodnje, i dešava se kolaps.“
U Vladi FBiH smatraju da se iz ovakvih situacija mora i treba izvući važna lekcija o tome koliko je elektroenergetski sistem bitan za državu i koliko se treba raditi na njegovom unapređenju. Iz Vlade Republike Srpske su ukazali na potrebu rekonstrukcije i modernizacije postojeće prenosnemreže, i izgradnje nove. U Elektroprivredi Bosne i Hercegovine naglašavaju kako oni nisu mogli spriječiti kolaps sistema, jer je nastao van granica BiH, ali kako su pokazali da su sposobni da u roku od dva do tri sata uspostave normalno snabdijevanje za sve potrošače u državi.