U ruskoj krajnjoj sjeveroistočnoj regiji Jakutija, lokalni naučnici vrše obdukciju vuka koji je bio zamrznut u vječnom ledu skoro 44.000 godina, što predstavlja prvi nalaz te vrste. Iako je leš vuka pronašlo stanovništvo okruga Abiski u Jakutiji, još 2021, tek sada je započelo propisno naučno ispitivanje.
“Ovo je prvo svjetsko otkriće grabljivca iz kasnog pleistocena”, rekao je Albert Protopopov, šef odjela za proučavanje faune mamuta na Jakutskoj akademiji nauka, prenosi Reuters.
“Njegova starost je oko 44.000 godina i nikada ranije nije bilo takvih nalaza”, rekao je on.
Utisnuta između Arktičkog okeana i na dalekom istoku Rusije, Jakutija je ogromna oblast močvara i šuma veličine američke države Teksas, a skoro 95% njene površine je prekriveno permafrostom. Zimske temperature u regionu padaju i na čak minus 64 stepena Celzijusa.
“Životinje obično umru, zaglave u močvarama, smrznu se i mi ih nađemo netaknute. Ovo je prvi put da je pronađen veliki mesojed. Iako nije neobično pronaći milenijumima stare životinjske leševe zakopane duboko u permafrostu, koji se polako topi zbog klimatskih promjena, vuk je poseban”, rekao je Protopopov.
“Bio je to vrlo aktivan grabežljivac, jedan od većih. Nešto manji od pećinskih lavova i medvjeda, ali vrlo aktivan, pokretljiv grabežljivac, a bio je i čistač leševa”, dodao je.
Za Artjoma Nedolužka, direktora za razvoj paleogenetičke laboratorije na Europskom univerzitetu u Sankt Peterburgu, ostaci vuka nude rijedak uvid u Jakutiju od prije 44.000 godina.
“Glavni cilj je razumjeti čime se ovaj vuk hranio, ko je on bio i kakav je odnos imao prema tim drevnim vukovima koji su naseljavali sjeveroistočni dio Euroazije”, rekao je.