Lijepe vijesti stigle su nedavno iz Londona u vinarsku porodicu Bojanić. Na prestižnom svjetskom vinskom takmičenju „Dekanter“ („Decanter World Wine Awards 2024“) žilavka „Podruma Bojanić“ iz 2023. godine osvojila je bronzanu medalju.
Nije prvi put da su se vina iz Trebinja i Hercegovine našla među nagrađenim na londonskom „Dekanteru“, ali je za manje porodične vinarije izuzetan uspjeh kada struka sa najvišim referencama na jednoj tako prestižnoj svjetskoj smotri prepozna kvalitet onoga što radite. Tim prije što Bojanići nikad ranije nisu slali svoja vina na stručno ocjenjivanje. A već prvo pojavljivanje na sceni donijelo im je medalju. I to ne na bilo kakvoj sceni.
Upućeniji će reći za londonski „Dekanter“ da je zbog rigoroznog postupka ocjenjivanja i nivoa stručnosti sudija – najveće i najuticajnije takmičenje vina na svijetu. Takođe i da ocjene sa „Dekantera“ dokazano pomažu proizvođačima u brendiranju etikete, podižu vrijednost vina i otvaraju mu vrata novih tržišta.
Tako se može pročitati i da je na ovogodišnjem takmičenju u Londonu ocjenjivano više od 18.000 vina iz cijelog svijeta, a da su pravdu dijelila 243 vodeća vinska stručnjaka, među njima i njih dvadeset sa zvanjem „master sommelier“ i šezdeset sa zvanjem „master of wine“ iz 33 zemlje.
Poznata hercegovačka bijela sorta, otočena u podrumima Bojanića u Pridvorcima ocijenjena je sa 87, od maksimalnih 100 bodova, uz degustacionu bilješku da je ukus vina „mladalački svjež i pristupačan, sa mineralnom pozadinom, nešto nijansi žute jabuke i lovorovog lista“ te da je „dobro napravljeno“. Za osvajanje bronzane medalje bilo je dovoljno 85 bodova.
„Ovo je značajno priznanje za kvalitet i trud uložen u proizvodnju vina. Rezultat je rada i posvećenosti svih članova porodice, ali i potvrda da naše vino ima izuzetan kvalitet, koji je sada prepoznat i među stručnjacima u ovoj oblasti. Nagrađeno vino je naš ponos – vino koje se ističe svojim bogatim ukusom, aromom i kompleksnošću. Vinarija je posebno ponosna na ovu nagradu jer je ona dokaz naše posvećenosti i ljubavi prema vinarstvu“, kaže nam Stevo Bojanić, jedan od vlasnika vinarije.
A ta ljubav i posvećenost nisu od juče. Prije bi se moglo reći da je vinarstvo kod Bojanića duga porodična tradicija.
„Naši preci su još krajem 19. veka započeli ovu tradiciju u selu Pridvorci u okolini Trebinja. Priča kaže da je prvu vinovu lozu na našem imanju zasadio moj prađed Tomo, koji je prepoznao potencijal ovog kraja za proizvodnju vrhunskog vina. Znamo da je još u to vrijeme proizvodio 5.000 litara godišnje. Uzgajao je ‘surac’ i ‘plavku’, što su bile i glavne sorte u njegovo vrijeme. Ova porodična tradicija se prenosila s koljena na koljeno, a svaka generacija je unosila nešto svoje, dodajući iskustva i znanja koja su oni sticali. Stariji članovi porodice su uvijek govorili koliko je važna posvećenost i strast prema vinarstvu, što je i danas osnovni princip naše proizvodnje“, priča nam Stevo.
Proizvodnja vina, posebno onih koje će krasiti izuzetan kvalitet, danas je ipak ozbiljnija „naučna disciplina“ da bi mogli osloniti samo na porodičnu tradiciju i naslijeđeno znanje. I ovdje je ključ u kreativnom i istraživačkom prožimanju – tradicijskog i savremenog.
„Najmlađa generacija Bojanića, ovdje mislim na sebe i mog brata Dimitrija, započela je svoju priču u vinarstvu s velikim entuzijazmom i željom da unaprijedi ono što su nam preci ostavili. Uzimajući u obzir činjenicu da je proizvodnja vina danas daleko kompleksnija i zahtjevnija, trudili smo se i uspjeli da integrišemo savremene tehnologije i naučna dostignuća u naš proces proizvodnje. S jedne strane, zadržali smo tradicionalne metode koje su se pokazale uspješnim, a s druge – unapređivali smo ih savremenim znanjima i opremom. Proširili smo vinograde na dva hektara i povećali kapacitet vinarske proizvodnje na 30.000 litara. Svaki član porodice aktivno učestvuje u svakom koraku proizvodnje, od njege loze do pakovanja gotovog proizvoda. Naš cilj je da zadržimo autentičnost i tradiciju, ali i da istovremeno idemo u korak s vremenom kako bismo osigurali najbolji kvalitet naših vina. Kako već rekoh, ova medalja nagrada je za taj trud i posvećenost. Porodična tradicija vinarstva nastavlja se sa svakim novim generacijama koje unose nove ideje i tehnologije, ali uvijek s poštovanjem prema onome što su nam preci ostavili“, ističe Stevo.
U vinogradima „Podruma Bojanić“, na pomenuta dva hektara pod vinovom lozom, dominiraju autohtone sorte – vranac i žilavka. One zauzimaju četiri petine zasada, dok su na preostalih 20% površine čokoti merloa i šardonea. Različite sorte omogućavaju i raznovrsniji proizvodni program.
Stevo kaže da su zadovoljni u kojoj je mjeri tržište prepoznalo njihove proizvode. Tržište je uglavnom domaće, a kupci su sa različitih adresa.
„Naše vino kupuju restorani i kafići, zatim male prodavnice koje nude vina i domaće proizvode, ali i pojedinci u velikom broju, oni koji vino nabavljaju za lične potrebe. Među njima su i posjetioci iz raznih zemalja. Jer, osim proizvodnje, bavimo se i vinskim turizmom. A naši gosti dolaze iz svih krajeva svijeta. Uz degustaciju autohtonih hercegovačkih vina, kao što su vranac i žilavka, nudimo im i domaću hranu – poput pršuta, sira i maslina. Posebno ih oduševljava ukus domaće hrane i gostoprimstvo koje ih dočeka u našem gradu“, kaže nam Stevo.
Bojanići u budućnosti planiraju i podizanje novih zasada autohtonih sorti vinove loze – poput vranca i žilavke. Takođe, i dodatnu nabavku savremene opreme kako bi poboljšali proizvodne procese. O nekim izvoznim tržištima, kaže nam Stevo, razmišljaće tek sa povećanjem proizvodnih kapaciteta. Sada su više fokusirani na kvalitet. Medalja iz Londona veliko je ohrabrenje da su na pravom putu…
(Glas Trebinja)