U Evropskoj kući u Sarajevu otvorena je izložba Pleoneksija II – oduzeta budućnost, renomiranog bosanskohercegovačkog fotografa Almina Zrne. Autor istražuje vitalnu ulogu fotografije i umjetnosti u osvješćivanju o ključnim pitanjima opstanka čovječanstva i očuvanja okoliša.
Fotograf koji je prepoznatljiv po jedinstvenom umjetničkom izrazu, ovaj put kroz konceptualnu izložbu donosi svoje viđenje važnosti održavanja obećanja o smanjenju emisija CO2 i suočavanju s neizbježnim rizicima globalnog zagrijavanja. Pleoneksija II nastavak je priče od prošle godine kada je na fasadi Umjetničke galerije bila postavljena izložba Pleoneksija I. Sam naziv izložbe – Pleoneksija je stari grčki izraz za ljudsku pohlepu, koja je u srži problema nebrige čovječanstva za planetu na kojoj živimo, smatra autor.
“I ona Pleoneksija izgleda kao neki super poziv u disko klub, sa onom vrećom na glavi za koji ne znaš da li je neka erotksa varijanta ili se svi gušimo u toj plastici koju proizvodimo svako malo. A ovo je sad, pričamo o uglju i klimatskim promjenama, ali je uvijek iza toga, po mome, Pleoneksija, znači ta pohlepa ljudska pogotovo ova Pleoneksija koja ima taj dodatak, prema dobrima drugih”, kađe autor izložbe Almin Zrno.
Izložba dolazi u vrijeme kada je nužnost kontinuiranog rada na pitanjima klimatskih promjena od ključne važnosti. Odabir Grada Sarajeva kao jednog od 100 klimatski neutralnih i pametnih gradova u Europi savršeno se poklapa sa Zrninim promišljanjima i porukom koju nosi ova izložba. Ugalj se provalači na gotovo svim fotografijama kao glavni motiv, ukazujući na jedan od najveći zagađivača atmosfere, koji je ujedno osnova na kojoj su se razvile najveće svjetske ekonomije.
“I onda je to čitav jedan koloplet misli kako sad, uslovno rečeno likovno odgovoriti na to što te tišti. Onda dolazimo do pod naslova izložbe a to je oduzeta budućnost. Jer mi ovo što radimo sad radimo budućim pokoljenjima. Znači ako se ne resetujemo i oslobodimo Pleoneksije, vratimo se majci zemlji, nećemo preživjeti”, navodi autor.
Na ovaj način autor pokušava skrenuti pažnju na okove kojima smo danas okovani, da pokušamo probuditi ljude na kritičko mišljenje, da ne dozvolimo globalnim imperijalistima da nas tlače, okivaju i nameću svoje zakone i postulate, koji su tu samo zarad njihovih ličnih interesa. Posjetitelji će imati priliku uživati u radovima Almina Zrne do 25. augusta 2024. godine.