Moldavija je počela dobivati vojnu opremu iz SAD-a. Ministar obrane Anatolie Nosatii tvrdi da su te zalihe namijenjene vojnim vježbama. Međutim, to nije baš za povjerovati jer je nova Strategija nacionalne obrane Moldavije odobrena u srijedu, a Rusija je identificirana kao glavni izvor prijetnje zemlji, primjećuje ruska Nezavisimaya Gazeta.
NATO je na nedavnom summitu u Washingtonu D.C. najavio da će povećati političku i materijalnu potporu Moldaviji. U međuvremenu, nedavno istraživanje javnog mnijenja pokazalo je da 65% građana zemlje vidi neutralnost kao najbolje jamstvo sigurnosti Moldavije. Moldavija je inače prilično podijeljeno društvo. Dok je dio stanovništva kulturološki i jezično okrenut prema Rumunjskoj i ulasku u EU, dio stanovništva, ponajviše u poluautonomnoj istočnoj regiji Pridnjestrovlje smatra sebe Rusima.
Većina Moldavaca ipak ne želi u NATO
Ako se održi referendum o pristupanju Moldavije NATO-u, 31% ispitanika bi reklo “da”, dok bi 51% reklo “ne”, piše ruski medij iako ne navodi o čijoj anketi je riječ. Ipak, takav rezultat bi mogao biti točan jer su slični rezultati drugih anketa. Tako agencija za ispitivanje javnog mnijenja IRA objavljuje da je samo 26% ljudi iz Moldavije u 2023. reklo “da” za ulazak u NATO (skok u odnosu na 22% godinu dana prije). No, prema istoj agenciji za ulazak u NATO jena Kosovu njih 95%, Ukrajini 82% i Gruziji 80% stanovnika.
Proruska osnivačica Platforme Moldova Irina Vlah, koja je najavila da će se kandidirati za predsjedničke izbore, ukazuje na veliki broj signala koji ukazuju da se “zemlja sprema za rat”.
“Dužnosnici izlaze i govore da se moramo pridružiti NATO-u. Blokiraju se sve inicijative usmjerene na jačanje neutralnog statusa Moldavije. To potvrđuje da vlasti ne isključuju najgore scenarije koji će potkopati mir u Moldaviji “, istaknula je političarka.
Naime, rumunjski predsjednik Klaus Iohannis i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski potpisali su obrambeni sporazum na summitu NATO-a u SAD-u. U dokumentu se navodi da će strane nastojati potaknuti multilateralnu suradnju s drugim zemljama u regiji, uključujući Moldaviju, u cilju jačanja regionalne sigurnosti.
Podijeljena zemlja
Moldavski političari i stručnjaci predviđaju da bi Bukurešt i Kijev mogli koristiti teritorij zemlje za premještanje zrakoplova i opreme iz Rumunjske u Ukrajinu. Anatol Plugaru, bivši moldavski ministar zadužen za nacionalnu sigurnost, rekao je ruskim novinama da je predsjednica Maia Sandu “uvukla Moldaviju u sukob prije nekog vremena kada je otvorila zračni prostor zemlje Ukrajini i zemljama NATO-a”. Time je Rusija dobila legitimno pravo da izvodi udare na vojne objekte na našem tlu, istaknuo je Plugaru. On ne isključuje da će “F-16 koje [Ukrajini] daje Rumunjska polijetati i slijetati na moldavske aerodrome.”