Američki predsjednik Joe Biden povlači se iz utrke za reizbor. Biden (81) u objavi na X-u rekao je da će ostati u ulozi predsjednika i vrhovnog zapovjednika do kraja svojeg mandata u siječnju 2025. i da će se ovaj tjedan obratiti naciji.
Biden je podržao Kamalu Harris kao kandidatkinju za predsjednicu koja bi se trebala suprotstaviti Donaldu Trumpu.
“Moji dragi demokrati, odlučio sam ne prihvatiti nominaciju i usmjeriti svu svoju energiju na svoje dužnosti kao predsjednik do kraja svojeg mandata. Moja prva odluka kao kandidata stranke 2020. godine bila je odabrati Kamalu Harris za svoju potpredsjednicu. I to je bila najbolja odluka koju sam donio. Danas želim pružiti svoju punu podršku Kamali da bude kandidatkinja naše stranke ove godine. Demokrati – vrijeme je da se ujedinimo i pobijedimo Trumpa. Učinimo to”, napisao je Biden na društvenim mrežama.
Tko je Kamala Harris?
Kamala Harris imala je nevjerojatnu karijeru na putu do Bijele kuće. 2020. je postala prva Afroamerikanka, prva žena i prva osoba azijskog podrijetla na poziciji američke potpredsjednice. I njezinu karijeru pratile su kontroverze, uključujući optužbe lijevog krila Demokratske stranke da ima povijest provođenja oštre kaznene politike koja je većinom pogađala crnce.
Biden i Harris, bivša senatorica iz Kalifornije, imaju jedan teret iz prošlosti. Harris je kao kandidatkinja na prošlim demokratskim predizborima iznijela neke od najoštrijih kritika Bidena u debatama na nacionalnoj televiziji. Harris je optužila Bidena da se protivio politici razvoženja crne djece školskim autobusima u većinom bijele škole 1970-ih. Rekla je da je 77-godišnji Biden dio starog, gardijskog političkog establišmenta, koji nije predstavljao Demokratsku stranku.
“U Kaliforniji je postojala djevojčica koja je bila dio drugog razreda koji su integrirali u javne škole i nju su vozili u školu svaki dan, ta djevojčica bila sam ja”, rekla je 55-godišnja Harris Bidenu. Biden ju je, međutim, iako razočaran tim nastupom, izabrao za potpredsjednicu rekavši da nije zlopamtilo.
Ova kalifornijska senatorica, rođena 20. listopada 1964. u Oaklandu u Kaliforniji, istaknuta je afroamerička političarka, ali ona također rado ističe svoje indijske korijene.
“Moje se ime izgovara ‘comma-la’, poput interpunkcijskog znaka”, napisala je Kamala Harris 2018. godine u svojoj autobiografiji The Truths We Hold (Istine kojih se držimo), za BBC piše dopisnik iz Indije Soutik Biswas.
Kći Indijke i Jamajčanina objasnila je značenje svojeg indijskog imena: “To znači ‘cvijet lotosa’, što je simbol značaja u indijskoj kulturi. Lotos raste ispod vode, njegovi se cvjetovi izdižu iznad površine, a korijenje je čvrsto usađeno u dno rijeke.”
Udana je za odvjetnika židovskog podrijetla
Kad se Kamala Harris 2014. godine udavala za odvjetnika Douglasa Emhoffa, kako bi slijedila svoje indijsko i njegovo židovsko podrijetlo stavila je cvjetni vijenac svome suprugu oko vrata, a potom nagazila na čašu.
Javni imidž Kamale Harris više je vezan za njezin identitet afroameričke političarke, posebice nedavno tijekom rasprava o rasi i pokretu Black Lives Matter. Ali i Indoamerikanci je također smatraju svojom, a njezina kandidatura sugerira šire prihvaćanje indijskih i južnoazijskih zajednica u SAD-u, piše BBC.