Zastupnici u Zastupničkom domu Federalnog parlamenta razmatrali su, po skraćenom postupku, set od tri zakona koja se tiču prava demobilisanih boraca i njihovih porodica. Jedan od razloga za to je usklađivanje mjesečne novčane egzistencijalne naknade na način kako je regulirano usklađivanje penzija. Povećanjem od 0,29 feninga za borce je ponižavajuće.
Nekolicina boraca okupila se ispred zgrade federalnog paralamenta kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo novim izmjenama Zakona o pravima demobilisanih boraca i njihovih porodica. Kažu, poražavajuće je za ove kategorije da egzistencijalni dodatak bude povećan za 0,29 feninga. Za njih,ovo je poniženje za borce i poraz predlagača ovih izmjena.
FADIL DURANOVIĆ, predstavnik boraca iz Srebrenika
“Tako da je sad povećanje sa 0.9 feninga na 29 feninga. Sada bi demobilisani borac koji prima efgzistencionalnu naknadu od Vlade Federacije, koji je stariji od 57 godina, primao za mjesec dana ratovanja pet maraka i 29 feninga.”
Uvećanje od 6,5 posto, navodi resorni ministar, biće isplaćivano već od septembra mjeseca, i to rektroaktivno za sedmi i osmi mjesec.
NEDŽAD LOKMIĆ, federalni ministar za boračka pitanja
“Ovo je jedan način da im se odužimo, olakšamo probleme. Znam da su neki možda nezadovoljni, ali to je maksimum u ovom momentu koji možemo uraditi.”
A zastupnici su raspravljali i o nekim starim, dobro poznatim temama. Tako je razmatran prijedlog odluke o postupku izbora i imenovanja sudija u Ustavni sud BIH. Prijedlog stiže od stranaka Trojke i HDZ-a BiH. Za njih to znači transparentniji proces i mogućnost izbora između više kandidata, dok je opozicija stava da će princip imenovanja Marina Vukoje u Ustavni sud postati praksa.
DAMIR MAŠIĆ, zastupnik u Zastupničkom domu FBiH (SDP)
“Ono što je meni bitno, da odlukom se ostavlja mogućnost više kandidata Paralementu na odlučivanje, jer do sada uticaj na izbor sudaca je imalo udruženje građana, Udruženje sudija Federacije, to je promjenjeno i sada je ta odgovornost na VSTV-u.”
ADMIR ČAVALIĆ, zastupnik u Zastupničkom domu FBiH (SBiH)
“Ovo je ključna odluka koja se tiče budućeg imenovanja sudija Ustavnog suda iz FBiH. Na ovaj način ovo se želi učinite netransaprentnim i ono što je najbitnije, želi se omogućiti Komisiji za izbor i imenovanje dostavljanje jednog kandidata.”
Razmatran je i prijedlog zakona o načelima i okviru materijalne podrške osobama za invaliditetiom čiji je osnovni zahjtev bio da se u prava uvedu osobe sa invaliditetom 60, 70 i 80 posto invaliditeta, što je u ovom trenutku nemoguće jer je za to potrebno 400 miliona maraka, poručuju vladajući. Dodaju, od 2009. godine Vlada Federacije brine samo o najteže onesposobljenim osobama sa invalitetom od 90 i 100 posto oštećenja, jer nisu u mogućnosti zaraditi za život.