Velika Britanija je saopćila kako neće nastaviti s nastojanjima da dovede u pitanje ima li Međunarodni kazneni sud (ICC) nadležnost za izdavanje naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i ministra odbrane Yoava Gallanta.
U maju je tužitelj ICC-a rekao kako je zatražio naloge za hapšenje Netanyahua i Gallanta, kao i trojice vođa Hamasa, zbog navodnih ratnih zločina. Sudski dokumenti objavljeni u junu pokazuju da je Velika Britanija, država članica ICC-a, podnijela zahtjev sudu za dostavu pisanih zapažanja o tome može li „sud provoditi nadležnost nad izraelskim državljanima, u okolnostima u kojima Palestina ne može provoditi kaznenu nadležnost nad njima prema Sporazumu iz Osla“, piše Reuters.
Od tada je Velika Britanija izabrala novu Vladu na čijem je čelu Laburistička stranka, a glasnogovornik premijera Keira Starmera rekao je da prethodna Vlada nije podnijela svoj prijedlog prije izbora 4. jula.
„Kada je riječ o podnescima ICC-a… mogu potvrditi da Vlada neće slijediti (prijedlog) u skladu s našim dugogodišnjim stavom da je to stvar o kojoj odlučuje sud”, rekao je glasnogovornik novinarima.
Kritike advokata za ljudska prava
Prema sudskim dokumentima, advokati konzervativne Vlade tvrdili su kako postoje pitanja na koje treba odgovoriti, a koja se odnose na nadležnost ICC-a nad izraelskim državljanima prije nego što se može izdati nalog za hapšenje. Advokati su iznijeli ovaj argument samo u vezi sa izraelskim čelnicima, a ne i s čelnicima Hamasa.
Sudije ICC-a su u junu presudile da će dozvoliti Velikoj Britaniji, kao članici ICC-a, da podnese argumente o legalnosti potencijalnih naloga za hapšenje Netanyahua i Gallanta. Iz ICC-a su naveli da će prihvatiti podneske strana zainteresovanih za pravna pitanja koja se odnose na naloge za hapšenje izraelskih zvaničnika do 12. jula, ali taj rok je produžen do 26. jula za Veliku Britaniju zbog općih izbora koji su se u toj državi održali ovog mjeseca.
Advokati za ljudska prava i drugi stručnjaci kritikovali su prigovor Vlade Velike Britanije u vezi s nadležnošću ICC-a. U članku za list Guardian advokat za ljudska prava Geoffrey Robertson kazao je da je „očigledan razlog zbog kojeg bi ministar vanjskih poslova Velike Britanije trebao odustati od ove nezapažene inicijative taj što je to pravno gledano besmislica“.
Joseph Willits, voditelj parlamentarnih poslova pri Vijeću za arapsko-britansko razumijevanje, rekao je za Al Jazeeru da „treba postojati beskompromisna podrška ICC-u (…) i kada je riječ o nalozima za hapšenje“.
Razgovori s Abbasom i Netanyahuom
U prvih nekoliko dana na dužnosti Starmer je razgovarao s predsjednikom Palestinske samouprave Mahmoudom Abbasom i istakao kako Palestinci imaju pravo na svoju državu. Dva čelnika su razgovarala i o situaciji u Gazi gdje se broj ubijenih, koji je sada veći od 39.000, stalno povećava.
Starmer je razgovarao i s Netanyahuom i naglasio potrebu za „hitnim“ prekidom vatre u Gazi. Izrazio je podršku dvodržavnom rješenju i finansijskoj sigurnosti za Palestinsku samoupravu, čiji su prihodi od poreza zamrznuti od maja. Zamrznuo ih je izraelski ministar finansija Bezalel Smotrich nakon što je tužitelj ICC-a Karim Khan uputio zahtjev za izdavanje naloga za hapšenje.