Izrael je izrazio novu zabrinutost oko Hezbollahove mreže tunela u južnom Libanonu, smatrajući to glavnom prednošću za skupinu usred rastućih prijetnji od šireg sukoba duž libanonsko-izraelske granice (naslovna foto: Golanska visoravan pod nadzorom Izraela). O tome piše saudijski medij Asharq Al-Awsat, pozivajući se, između ostalog, i na francuske medije.
Ovu zabrinutost podupiru sigurnosna izvješća, uključujući ono iz francuskih novina Libération ranije ove godine. Izvješće tvrdi da su Hezbollahovi tuneli napredniji od onih Hamasovih u Gazi, protežu se stotinama kilometara s ograncima koji dosežu do Izraela i možda Sirije. Stručnjaci upozoravaju da bi ova mreža mogla predstavljati značajne izazove za izraelsku vojsku ako odluči napasti južni Libanon.
Što kažu stručnjaci?
Vojni stručnjak, libanonski brigadni general dr. Hassan Jouni kaže da su Hezbollahovi tuneli ključni za suzbijanje izraelskih napada. “Ovi tuneli nude siguran način kretanja i ključni su dio Hezbollahove strategije”, rekao je Jouni za Asharq Al-Awsat. Dodao je da tuneli pomažu u ravnoteži u borbi protiv izraelske zračne nadmoći, čineći borbu više o podzemnim pokretima.
Jouni, bivši šef zapovjedno-stožerne škole libanonske vojske, naglasio je da su tuneli glavna snaga Hezbollaha. Omogućuju grupi tajno premještanje boraca, oružja i projektila, omogućujući neočekivane manevre u borbi.
Centar za istraživanje i obrazovanje Alma, posvećen istraživanju sigurnosnih izazova na sjevernim granicama Izraela, izvijestio je da je od Libanonskog rata 2006. Hezbollah, uz pomoć sjevernokorejskih i iranskih stručnjaka razvio regionalnu mrežu tunela u Libanonu koja nadmašuje Hamasov „metro“ u Gazi. Centar primjećuje da se teren južnog Libanona, kojeg karakteriziraju stjenovita brda i doline—značajno razlikuje od terena Gaze, što zadatak kopanja tunela do 10 kilometara duboko u izraelski teritorij čini posebno izazovnim.
Centar sugerira da izraelske procjene teško prihvaćaju mogućnost da je Hezbollah mogao uspješno iskopati tako opsežne tunele kroz ovaj neravan teren. Prema Almi, postizanje ovoga bio bi izvanredan podvig, potencijalno smatran velikom vojnom sramotom, a ne pukim neuspjehom za Izrael.
Izrael cilja mjesta za koja vjeruje da su vojna, projektile ili skladišta oružja u svojim sukobima s Hezbollahom, ali se bori mapirati i u potpunosti razumjeti mrežu tunela te skupine.
Jouni ističe da je Hezbollah svoje tunele izgradio naprednom tehnikom, koristeći povoljne uvjete i moguće koristeći tehnologiju iz Sjeverne Koreje. Sugerira da ti tuneli povećavaju sposobnost Hezbollaha za vođenje gerilskog rata i da bi se čak mogli koristiti za vojne operacije, potencijalno dopirući do okupiranih palestinskih teritorija.
Hezbollah je tajanstveniji od Hamasa
Za razliku od Hamasa, Hezbollah nije objavio o svojoj mreži tunela usprkos rastućim izraelskim prijetnjama i riziku od kopnene invazije. Ova tajnovitost sugerira da Izraelu možda nedostaju detaljne informacije o tunelima i da se boji mogućih iznenađenja.
Dr. Riadh Kahwaji, analitičar za sigurnost i obranu Bliskog istoka i direktor Instituta za vojnu analizu Bliskog istoka i Zaljeva (INEGMA), kaže da Hezbollahovi ekstenzivni tuneli omogućuju sigurno kretanje pod zemljom dok Izrael, sa svojom snažnom zračnom nadmoći, može pratiti samo površinske aktivnosti. Kahwaji objašnjava da je, u usporedbi s Gazom, gdje tuneli imaju različite funkcije, Hezbollahova mreža veća i složenija.
Istodobno s rastom napetosti između Izraela i Hezbollaha, Libanon se nada kako neće doći do njihovog novog rata, već da će sve završiti ograničenim izraelskim vojnim odgovornom nakon prekjučerašnjeg Hezbollahovog raketnog napada na Golansku visoravan pod kontrolom Izraela. Izrael inače kontrolira oko 2/3 Golanske visoravni nakon okupacije tog sirijskog teritorija 1967. godine. Preostali, manji dio, ostao je pod kontrolom Sirije.