U saopštenju objavljenom nakon sastanka 24 najviša čelnika stranke upozorava se da će naredni mjeseci biti teški, možda aludirajući na rastuću globalnu neizvjesnost uoči predsjedničkih izbora u SAD-u u novembru.
“Još uvijek postoji mnogo rizika i skrivenih opasnosti u ključnim oblastima”, navodi se, dodajući da su zadaci reformi i stabilnosti u drugoj polovini godine bili “veoma teški”.
Politbiro je obećao neodređene mjere za vraćanje povjerenja u finansijska tržišta i jačanje državne potrošnje, ponavljajući prioritete postavljene na širem sastanku visokih članova stranke ranije u julu. Nakon tog skupa, kineska centralna banka smanjila je nekoliko ključnih kamatnih stopa, a vlada je udvostručila subvencije za električna vozila kupljena za zamjenu starijih automobila u sklopu napora da se podstakne rast.
Pozivi Politbiroa da se brine o grupama sa niskim i srednjim prihodima odražavaju obećanja da će se izgraditi jača mreža socijalne sigurnosti kako bi se omogućilo porodicama da troše više umjesto da troše novac za zdravstvenu zaštitu, obrazovanje i brigu o starijima. Ali nije dao nikakve detalje o tome kako će to učiniti.
“Ovo zvuči obećavajuće na papiru. Ali nedostatak bilo kakvih specifičnosti znači da je nejasno šta će to značiti u praksi”, rekao je u komentaru Julian Evans-Pritchard iz Capital Economics.
Planovi stranke o tome kako poboljšati kinesku fiskalnu politiku u vrijeme rastućeg duga lokalnih vlasti bili su “kratki s novim idejama”, rekao je.
Umjesto toga, naglasak je na bržem provođenju politika kao što je vladina kampanja da uvjeri porodice da trguju starim automobilima i uređajima i preuređuju svoje domove, što uključuje porezne olakšice i subvencije za kupovine koje su u skladu s poboljšanom efikasnošću i smanjenjem upotrebe zagađujućih fosilnih goriva.
Kineska ekonomija rasla je po 4,7% godišnje stope u posljednjem kvartalu nakon rasta od 5,3% u prva tri mjeseca ove godine. Neki ekonomisti kažu da službeni podaci precjenjuju stopu rasta, prikrivajući dugoročne slabosti koje zahtijevaju široke reforme kako bi se privreda uravnotežila od velikog oslanjanja na građevinarstvo i izvoznu proizvodnju.
Pod vođom Xi Jinpingom, Kina je dala prioritet razvoju industrija koje koriste napredne tehnologije kao što su električna vozila i obnovljiva energija, strategija koja je zemlju učinila liderom u nekim oblastima, ali i dovela do prekomjernih zaliha koje sada potiskuju neke proizvođače, kao što su proizvođači solarnih panela i energije.
U saopćenju Politbiroa obećava se podrška “poduzećima gazela i jednorog preduzećima”, misleći na nove, brzorastuće kompanije i start-upove visoke tehnologije. Upozoreno je na “opaku konkurenciju”, ali je također rečeno da bi Kina trebala poboljšati mehanizme kako bi osigurala “opstanak najsposobnijih” i eliminisala “zaostali i neefikasni proizvodni kapaciteti”.
Stranka je obećala da će pomoći u rješavanju krize u sektoru nekretnina, djelimično podsticanjem kupovine stanova kako bi se osiguralo pristupačno stanovanje i prilagođavanjem monetarne politike kako bi se pomoglo u poticanju potrošnje i investicija.
Ali dokument objavljen u utorak također naglašava dugogodišnju zabrinutost. Selo i poljoprivrednici trebaju više podrške kako bi “osigurali da se ruralno stanovništvo ne vrati u siromaštvo u velikim razmjerima”, navodi se.
Također je osudilo ono što su analitičari rekli da je široko rasprostranjen otpor novim inicijativama, rekavši da su “formalizam i birokratija tvrdoglave bolesti i da se moraju ispraviti” i upozorio da se ekonomski sporovi ne bi trebali rješavati “administrativnim i krivičnim sredstvima”.
Kineska tržišta nisu pokazala mnogo entuzijazma za politiku zacrtanu posljednjih sedmica.