Evropska komisija ne planira započeti službene razgovore s Ukrajinom nakon što je Kijev uveo djelomičnu zabranu izvoza ruske nafte u Mađarsku i Slovačku, priopćilo je u četvrtak izvršno tijelo EU-a. U lipnju je Ukrajina usvojila sankcije koje blokiraju tranzit sirove nafte iz naftovoda koju prodaje najveća moskovska privatna naftna tvrtka Lukoil, a nafta tom rutom ide za srednju Europu, što je izazvalo strah od nestašica opskrbe u Budimpešti i Bratislavi.
Prošlog mjeseca dvije su zemlje poslale pismo izvršnoj vlasti EU-a, pozivajući je da otvori hitne konzultacije s Ukrajinom o tom potezu – što je preteča pravnog postupka. Kijev je, tvrdili su, kršio opsežni trgovinski sporazum s Bruxellesom iz 2014. No u četvrtak je izvršna vlast EU-a odbila zahtjev.
Sankcije ne predstavljaju “neposredan rizik za sigurnost opskrbe”
Govoreći s novinarima Politico, glasnogovornik Komisije Balazs Ujvari rekao je da hitne konzultacije “ne izgledaju zajamčene”, tvrdeći da prema preliminarnoj procjeni Komisije, sankcije ne predstavljaju “neposredan rizik za sigurnost opskrbe” kod obje zemlje.
Ujvari je rekao da Komisija još uvijek “provjerava činjenice” i da je odgovorila na pismo Slovačke i Mađarske sa zahtjevom za više informacija. U međuvremenu, nakon sastanka s ukrajinskim premijerom Denisom Šmihalom u četvrtak, visoki predstavnik EU za trgovinu Valdis Dombrovskis također je rekao da izvoz nafte u Mađarsku i Slovačku “nije pogođen, sve dok Lukoil nije vlasnik nafte”.
Nakon invazije ruske vojske na Ukrajinu 2022., EU je uveo embargo na uvoz ruske nafte, ali je izuzeo opskrbu naftovodima — uključujući one koje dolaze u Mađarsku i Slovačku preko naftovoda Družba — kako bi tim zemljama dao vremena da pronađu alternativne izvore, uz razumijevanje da će to učiniti dovoljno brzo.