Iako u Zeničko-dobojskom kantonu već dvije godine postoji Zakon o turizmu, bez turističke zajednice promocija je uglavnom zavisila od zaljubljenika u prirodu, ili ljudi koji se privatno bave turizmom. Ipak, ovo bi se u narednom period moglo promijeniti. Nakon više od deset godina, ponovo se otvara Turistička zajednica.
Vareške kovačije, Pećina Mokra Megara, piramide u Visokom, Bobovac, Kraljeva Sutjeska samo su dio turističke ponude Zeničko-dobojskog kantona koja je čak i stanovnicima ovog kantona godinama nepoznata. Promocija istog, godinama je fokusiran na entuzijaste koji organiziraju planinarske i turističke ture.
“Prekrasna tura iz Kraljeve Sutjeske na Bobovac. Ja je zovem DNK BiH, obiđete Kraljevu Sutjesku gdje imate samostan, džamiju sultana Mehmeda Drugog i onda idete kraljevskom stazom u prijestolnicu bosanske države Bobovac. To je jedan od najvećih potencijala koje mi imamo”, ističe Afan Abazović, planinarski i turistički vodič.
S druge strane, jedini spomenik prirode u ovom kantonu, Tajan kod Zavidovića, iako je veoma posjećen, nema onog ko se adekvatno brine o njemu – institucionalno.
“Prije 10-15 godina niste imali gdje spavati u Kamenici, danas se već iznajmljuju vikendice. Evo u projektu je jedan hotel da se radi prema jezeru Mašica, imamo golf terene sa svojim smještajnim kapacitetima. Tako da ide to u pravom smjeru”, kaže Admir Bajraktarević, predsjednik Sportsko-naučnog kluba “Atom”.
Odluka o osnivanju turističke zajednice, nakon gotovo 10 godina od njenog zatvaranja, sada otvara nove šanse.
“Treba ljude informisati, iskoristiti ove međunarodne fondove koji su vrlo izdašni, iskoristiti svaki potencijal, animirati prave ljude..”, naglašava Jasmin Šarić, v.d. direktora Turističke zajednice ZDK.
To podrazumijeva da će se uvesti red u oblastima zaštite okoline, izgradnji infrastrukture, evidenciji smještajnih kapaciteta. Zato je potrebno izmijeniti Zakon o ugostiteljstvu. Uzme li se u obzir to da je taksa po danu 2 marke, a primjerice samo Visoko i Olovo, središte banjsko-rekreativnog turizma, samo prošle godine su imali više od 100.000 noćenja. Značajna sredstva idu u budžet.
“Dosta sive ekonomije ima u toj oblasti, naišli smo i na neke poteškoće sa načinom postupanja sa takvim pružaocima usluga smještanjih kapaciteta.. Nama je cilj da sve te pružaoce usluga uvedemo u sistem”, kaže Besim Spahić, direktor Kantonalne uprave za inspekcijske poslove.
Kako bi ova grana privrede zaista počela da donosi novac, pored svih strategija razvoja, prirodnih resursa i infrastrukture, potrebna je i veća svijest posjetilaca da urađeno očuvaju jer je paljenje roštilja koji uzrokuju požare na izletištima postalo praksa koja se iz godine u godinu ponavlja.