Klima ima veliki uticaj na to kakav će biti biljni i životinjski svijet. Island ima hladnu i okeansku klimu, sa relativno blagim zimama i hladnim ljetima, a sve to, kao i nedostatak stajaće vode u ovoj ostrvskoj zemlji uticali su na to da Island bude jedina zemlja na svijetu bez komaraca, prenosi novaekonimija.rs.
Uticaj klime na to kakav će biti biljni i životinjski svijet je ogroman, a na Islandu komaraca nema, između ostalog i zato što temperatura rijetko raste dovoljno visoko da podrži cijeli životni ciklus ovog insekta.
Komarci zahtjevaju tople uslove da bi napredovali, a kako piše portal „Science and fun“, temperature na Islandu, čak i ljeti, uglavnom su preniske tokom dovoljno dugih perioda da bi larve komaraca mogle da se razviju i sazriju.
Nedostatak stajaće vode
Komarci obično polažu jaja u stajaću vodu, gdje se larve izležu i rastu. Island ima mnogo vodenih tokova, rijeka, jezera, ali hladne temperature znače da ta ni oni nisu pogodni za razmnožavanje komaraca. Osim toga, zbog vulkanskog terena zemlje, veći dio vode je u pokretu, a ne stajaći, što dodatno ograničava pogodna staništa za razmnožavanje.
Osjetne varijacije u temperaturi
Značajne varijacije u temperaturi i dnevnom svjetlu na Islandu ne pogoduju populacijama komaraca. Kratka, hladna ljeta ne pružaju dovoljno dug topli period da bi komarci završili svoj životni ciklus. Osim toga, duge, hladne zime bile bi surove za komarce koji bi pokušali da prezime, čak i ako bi uspeli da uspostave populaciju tokom ljeta. Ovi faktori zajedno stvaraju okruženje koje je nepogodno za komarce, što objašnjava zašto ih nema na ovom ostrvu na sjeveru Evrope.
I kada nekoliko dana blagog vremena tokom kasne zime ili ranog proljeća podstakne komarce da izađu, obično ih ubija sljedeći period mraza.
„Čak i ako komarci povremeno stignu na Island, što se dešava, nikada ne žive dovoljno dugo da stvore čitave populacije. Ovakvo okruženje koje imamo na Islandu se čini idealnim kako bi se komarci trajno držali podalje“, kaže Islanđanin Sigurjon Halderson.