Taylor Dees daleko je od Teksasa. Od njezinog rodnog grada Moultona do grada Taifa u Saudijskoj Arabiji ima oko 12.700 kilometara, a potrebna su joj još samo dva da ostvari pobjedu na prvoj utrci samo za žene na Crown Prince Camel Festivalu. Preselila je u Ujedinjene Arapske Emirate (UAE) 2017. godine, nakon što se zaljubila u tu zemlju na odmoru. Sada živi u glavnom gradu Abu Dhabiju, i usklađuje svoju ulogu poduzetnice i majke s ulogom pionirke u svom sportu.
Bilo je to u augustu 2023., samo godinu dana nakon što je prvi put uzjahala devu. Ispostavilo se da Dees — koja je često jahala konje kao dijete — jednako brzo uči kao što je brza jahačica.
“Zapravo sve počinje sa sviješću o životinjama i sviješću o vlastitom tijelu”, rekla je za CNN.
“Kada jednom uđete u ritam i shvatite kako se životinja kreće i kako se možete kretati sa životinjom, to je prilično lako”, dodaje.
Pionirka
Dees se preselila u Ujedinjene Arapske Emirate (UAE) 2017. godine, nakon što se zaljubila u tu zemlju na odmoru. Sada živi u glavnom gradu Abu Dhabiju, i usklađuje svoju ulogu vlasnice kompanije i majke s ulogom pionirke u svom sportu.
Utrke dromedara, vrste jednogrbe poznate i kao arapska deva, stoljetna su strast u regiji i opstaje i po popularnosti i po unosnosti, s novčanim nagradama koje dosežu brojke od više miliona dolara. Međutim, to je legendarna prošlost koju su uglavnom pisali muškarci – sve do nedavno. Dees je jedna od mnogih priča o uspjehu proizašlih iz Centra za jahanje arapskih pustinjskih deva (ADCRC) u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, čiji je suosnivač njemačka iseljenica Linda Krockenberger.
Krockenberger, koja se 2015. preselila u UAE, godinama je pokušavala pronaći mjesto za jahanje, ali je često odbijana zbog svog spola. U intervjuu 2022. rekla je za CNN da se prisjeća kako su joj jednom rekli:
“Bit će dobro ako se možeš odijevati kao dječak”.
Krockenberger je otvorila školu 2021. i kaže da je dobila prvu licencu za centar za jahanje deva u zemlji. ADCRC je pokrenuo prvi ženski tim UAE za utrke deva – razvoj koji je odmah pobudio interes kod Dees.
“Mislim da se toliko puta, osobito u blizini životinja, žene doživljavaju kao previše krhke ili previše ženstvene da bi mogle biti u takvom okruženju”, rekla je Dees.
“Da, možemo biti krhkije i ženstvenije, ali možemo biti i vrlo snažne i vrlo hrabre te biti fizički vrlo spremne da jašemo deve.”
Ne utrkujem se da bih pobijedila
Dees se utrkivala u Dubaiju, Abu Dhabiju i Saudijskoj Arabiji — uključujući i drevni grad AlUla — ali će uzeti sezonu pauze od natjecanja s ADCRC-om.
Iako između događaja obično ima jedan do dva mjeseca, Dees ima rigorozan sedmični režim treninga koji se snažno fokusira na izdržljivost. Kas postupno napreduje do kratkih, a zatim dugih staza kao način izgradnje izdržljivosti i osiguravanja da i deva i jahač stignu na dan utrke u vrhunskoj kondiciji.
“Ishod utrke toliko ovisi o kondiciji i kvaliteti deve”, objasniola je Dees i dodala:
“Da, vaš stil jahanja, forma i sposobnost igraju ulogu, ali čak ni najbolji jahač neće pobijediti na devi koja je slabije sposobna od deve pokraj njega”.
Nakon povratka sljedeće sezone, Dees će se suprotstaviti drugim talentima koji su izašli iz ADCRC-a, uključujući Krockenberger, Jordanca Rawana Salaha i Francuskinju Coralie Viroulaud, pobjednicu prošlosezonskog ženskog C1 prvenstva. Ipak, Dees ne vidi trio kao rivale. Konkurenciju pozdravlja, paradoksalno jer joj konkurencija nije primarna motivacija.
“Ne utrkujem se da bih pobijedila”, objasnio je Dees.
“Radim to jer je, prije svega, zabavno. Drugo, želim da ljudi vide da smo kao žene jake, samouvjerene i da možemo činiti stvari za koje muškarci misle da ne možemo”.
“Svaka međunarodna utrka je malo veća, što volim jer to znači da ima više žena koje su spremne izaći iz svoje zone komfora i koje su spremne izaći iz ovog sporta kojim dominiraju muškarci i dokazati da da — žene ne samo da to možemo učiniti, nego možemo to učiniti vrlo dobro, možemo to učiniti vrlo sigurno i možemo također biti uspješni u tome”, naglasila je.