Volite li ukiseljeno povrće, odličan izbor su kiseli krastavci, a kao jedan od glavnih izvora vitamina C tijekom zime može poslužiti i kiseli kupus. No, važno je znati kako ga pravilno kiseliti, kako ga što duže sačuvati tijekom zime i kada ga je najbolje staviti u bačvu, kako bi stigao baš kad treba.
Sredina listopada
Najbolje vrijeme za kiseljenje kupusa je sredina listopada. Od toga se može odstupiti ako su vremenski uvjeti netipični. Tada kiseljenje kupusa možete pomaknuti za kraj mjeseca i tako mu produžiti rok trajanja.
Proces biofermentacije u kiselom kupusu zahtijeva da temperature budu stabilne na razini od 18 do 21 stupanj Celzijusa. U ovakvim vremenskim uvjetima kupus se brzo i lako ukiseli. Ako je temperatura viša od 22 stupnja, kupus će brzo promijeniti boju, pojavit će se bijela nakupina na vrhu bačve, a to je znak da treba spriječiti fermentaciju jer bi se kupus mogao brzo pokvariti.
Fermentacija kiselog kupusa u procesu kiseljenja obično traje do četiri tjedna, pa ako ovaj proces započnete krajem rujna, možete računati da ćete već u listopadu ili početkom studenog imati ukusno kiselo zelje.
Ako ga želite čuvati dulje vrijeme, a primijetite da se stvara cvijet i da je kupus pred kvarom, dodajte vinovu lozu u bačvu i tako ćete prekinuti proces fermentacije. Tako ga možete čuvati gotovo cijelu zimu i uživati u njegovom okusu do ranog proljeća, piše Krstarica.
Recept za kiseli kupus
Glavice tek ubranog kupusa treba ostaviti da odstoje nekoliko dana. Zatim ih operite, očistite oštećene glavice i izdubite korijenje. Redajte jednu po jednu glavicu u bačvu, pa svaku glavicu napunite solju. Udubine napunite četvrtinama kupusa i malo ih posolite.
Kad ste posložili sav kupus ostavite da odstoji preko noći i sutradan zalijte vodom. Bitno je da sav kupus bude u vodi, a za to vam može poslužiti teški kamen ili boca vode kojom ćete pritiskati kupus. Nakon 24 sata otvoriti bačvu, napuniti vodu, probati da li je dovoljno slano, ako nije, po potrebi još malo posoliti i opet zatvoriti bačvu. Svaki dan sljedećih 7 dana propuhujte bačvu crijevom, kako bi se sol što bolje otopila, a voda ostala bistra.
Nakon 7 do 10 dana kupus bi trebao promijeniti boju i početi fermentirati. U njemu ćete uživati tijekom cijele zime.