U Gradskoj upravi potpisan je ugovor o izvođenju radova u okviru projekta vodosnabdijevanja lijeve obale Trebišnjice, a vrijednost ugovora je 4.800.000 maraka bez PDV-a. Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić je rekao da ugovor predviđa izgradnju rezervoara i pumpne stanice „Police“, rezervoara „Crkvina“ i potisnog cjevovoda od „Polica“ do „Crkvine“.
„Ovo je nastavak projekta vodosnabdijevanja Grada Trebinja, koji je od velikog značaja za sve građane jer kada se desi kvar u jednom naselju, ostatak grada će imati vodu. U narednoj fazi projekta, biće izgrađen i rezervoar ‘Mostaći’. Ovo nije projekat koji se može realizovati preko noći, rok je 12 mjeseci i u narednih 30 dana očekujemo da izvođač započne radove. Zahvalio bih nadležnom Ministarstvu na podršci i poželio sreću izvođaču radova, sigurni smo da će svi biti zadovoljni“, naveo je Ćurić.
Bojana Vasiljević Poljašević, pomoćnik ministra finansija i predsjednik Jedinice za upravljanje projektom „Vodovod i kanalizacija Republike Srpske II“ kaže da će izgradnjom rezervoara „Mostaći“ biti završeno kompletno vodosnabdijevanje Grada Trebinja.
„Veliko zadovoljstvo je biti u Trebinju, gradu koji je jedan od najproaktivnijih gradova i opština unutar Republike Srpske. Ugovor koji smo danas potpisali predstavlja nastavak velikog projekta, koji je veoma značajan za vaš grad i za sve građane Trebinja“, dodala je Vasiljević Poljašević.
Tehnički direktor u preduzeću „Eko-Euro tim“ Siniša Milošević ističe da projekat predviđa izgradnju rezervoara „Police“ kapaciteta 2.500 m3, rezervoara „Crkvina“ od 250 m3, potisnog cjevovoda od 400 metara i distributivnog cjevovoda od 1.700 metara.
„Planirano je da u zimskom periodu krenemo sa radovima i da sve završimo u predviđenom roku, tačnije za godinu dana. Radićemo sa dvije ekipe od kojih će jedna biti angažovana na izgradnji cjevovoda, a druga na poslovima vezanim za izgradnju rezervoara“, naveo je Milošević.
Miodrag Batinić, direktor trebinjskog „Vodovoda“ je rekao da se ovim projektom rješava jedan od većih problema u sistemu urednog vodosnabdijevanja grada.
„Kada se završi ovaj projekat, lijeva obala Trebišnjice će u potpunosti imati svoje vodosnabdijevanje, a desna obala svoje. Izvorište ‘Vrelo oko’ ima kapacitet od 800 litara u sekundi, a trenutna potrošnja u Trebinju, sa gubicima kojih ima, je oko 300 litara u sekundi“, kazao je Batinić
Projekat se finansira iz kreditnih sredstava Evropske investicione banke /EIB/, budžeta Grada Trebinja i kroz grantovska sredstva u vrijednosti do 35 odsto od ukupne vrijednosti investicije bez PDV-a.