Kamenolom iznad Donje Jablanice, samo 500 metara udaljen od naselja, sručio se na selo i odnio više od 15 života. Jaka kiša prouzrokovala je njegovo obrušavanje, a cijela situacija otvorila je pitanje odgovornosti i uticaj ljudskog faktora na tragediju. Dokumentacija Ministarstva privrede HNK vezana za kompaniju, koja je vršila kopanja je dostavljena Vladi HNK, a Tužilaštvo HNK formiralo je predmet u ovom slučaju. Slučaj jablaničkog kamenoloma pokrenuo je pitanje sličnih kamenoloma širom BiH.
Ministarstvo privrede Hercegovačko-neretvanskog kantona povuklo je iz svog arhiva dokumentaciju preduzeća Sani d.o.o. Jablanica u vezi sa tragedijom u Donjoj Jablanici. Iz dokumentacije je vidljivo, kažu iz Vlade HNK, da je ovo preduzeće registrovano za rezanje, oblikovanje i obradu kamena. Preduzeće je više puta tražilo koncesiju za eskploatisanje kamena na području Donje Jablanice što nikad nisu dobili. Inspekcijski nadzor posljednji put je izvršen 2021. godine.
PERO PAVLOVIĆ, glasnogovornik Vlade HNK
Inspekcijski nadzor ovog društva obavljen je 2021 godine a u zapisniku o zatečenom stanju stoji sljedeće: nema prisutnog ljudstva niti strojeva i nema vidljivih znakova izvođenja radova, primjetno je nisko i srednje raslinje što upućuje da nije bilo aktovnosti od zadnjeg nadzora odnosno nisu se izvodili radovi.
Da li je obavljen inspekcijski nadzor nakon 2021. pitali smo kantonalnu inspekciju . Odgovora nema. Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona formiralo je predmet u slučaju kamenoloma iznad Donje Jablanice. Dokumentacija iz arhiva bit će dostupna istražnim organima ukoliko je zatraže.
ANA RAJIČ, tužilaštvo HNK
Pripadnici MUP-a HNK pod nadzorom Tužiteljstva HNK poduzimaju radnje provjera navoda i informacija s ciljem utvrđivanja svih okolnosti pod kojima se dogodila ova tragedija s posebnim akcentom na eventualnu odgovornost i ulogu ljudskog faktora naročito na poslovanje i aktivnosti kamenoloma koji se nalazi na nastradalom području.
U priču o kaznenoj odgovornosti od dana nesreće uključili su se kantonalni i entitetski vrh. Nadležni, kao i stručnjaci traže ispitivanje svih okolnosti pod kojima je kamenolom djelovao na tom prostoru.
NERMIN NIKŠIĆ, premijer Federacije BiH
Od 2001. Godine je firma registrovana i tražila je nekoliko puta koncesiju i koncesiju nikad nije dobila. 04:49 + 05:31 Ja sam odmah prvi dan razgovarao tu i sa mještanima i oni su govorili da je radio, drugi dan da nije radio, povremeno je sigurno od 2001. Do 2021. I radio tako da u svakom slučaju, to smo prvi dan rekli da sve nadležne službe sagledaju i da ako postoji nečija krivična odgovornost da se pozove na odgovornost.
DALIBOR BALIJAN, profesor Šumarskog fakulteta u Sarajevu
Da provjere kroz prostorni plan da li je on uopšte tu bio predviđen, kad ga je neko ucrtao, da li je došlo do promjene urbanističke suglasnosti i sad je veliko političko pitanje da li će se to istjerati do kraja.
Slučaj iz Jablanice podsjetio je na obrušavanje kamenoloma u Mostarskoj bijeloj, koji takođe nije imao dozvolu u aprilu ove godine i na borbu mještana sela Kuti pored Mostara protiv otvaranja kamenoloma u njihovom selu.Pitanje koje se postavlja nakon svega glasi, da li je vrijeme da se počne uvažavati glas struke?
ANES PODIĆ, predsjednik Udruženja Eko akcija
Šta je urađeno da se ovakve stvari ne dese imali smo poplave 2014 i ništa nismo naučili. Nešto malo novca je upumpano u pojedine jedinice Civilne zaštite, međutim mi sistema koji bi štito ljude nemamo.
ANER OMANOVIĆ, Neformalna grupa građana Kuti
Niko i ne pita kako mogu izdavati dozvole i ugrožavat ljude koji će uć tamo da rade, već su bili ušli tamo da rade i ništa im nisu smetale table da je minirano, neko je sklonio te table i nastavio radit.
Dok traje ispitivanje odgovornosti i okolnosti koje su dovele do tragedije sa fatalnim ishodom, mještani Jablanice i okolnih sela sa zebnjom prate vremensku prognozu jer je jaka kiša najavljena narednih nekoliko dana.