Projekat “BeeAlive 2 – Ublažavanje klimatskih promjena i razvoj pčelarstva” nastavlja svoje djelovanje i implementira drugu fazu projekta na području sada već četiri općine u Bosni i Hercegovini.
U proteklom periodu upriličeno je potpisivanje ugovora između organizacije NODAS te Općine Livno i Udruženja pčelara “Li Vrisak” a kojim započinju konkretni projektni koraci u toj općini a projekat ubrzo započinje i u preostale tri općine (Berkovići, Milići, Tešanj). Na sastanku su prisustvovali predstavnici Općine, udruženja pčelara “Li-Vrisak” i predstavnici organizacije NODAS.
“Direktno djelovanja na terenu (sadnja medonosnog bilja, iniciranje izrade katastra pčelinjih paša, digitalizacija baze podataka, kreiranje lokalnih razvojnih planova i dr.) su naši odgovori na katastrofalno loš pristup očuvanju okoliša i biodiverziteta te samom pčelarstvu kao ponajboljem savezniku u ublažavanju ali i adaptaciji na globalno zagrijavanje. Samo osmišljavanje ovog sveobuhvatnog pristupa je rezultat višegodišnjeg prisustva na terenu te zajedničkog identificiranja kritičnih tačaka sistema. Imamo veliku zadaću pored sobom ali i već velike pionirske korake napravljene u posljednje tri godine”- najavili su iz Udruženja NODAS.
“BeeAlive” u realizaciji uključuje Poljoprovredno-prehrambeni fakultet Univerziteta u Sarajevu te više stručnjaka iz oblasti ekologije i klimatskih promjena, zakonodavstva i zagovaranja te upravljanja i razvoja organizacija. Financira ga njemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj a sufinanciraju projektne općine/općine.
Inicijalni Akcioni Plan i Lokalni Razvojni Plan za Pčelarstvo su dokumenti koje za projektne općine izrađuje Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Sarajevu u saradnji sa NODAS-om, predstavnicima općina i udruženja a prezentirat će trenutno stanje pčelarstva, pristupiti prvim koracima izrade katastra pčelinje paše na lokalnom nivou, te dati osnovne smjernice za unaprijeđenje pčelarstva.
Projekat direktno inicira ili pomaže implementaciji mjera i obaveza koje nalazimo u Pravilniku o pčelarstvu u FBiH I Zakonu u RS-u, te u smjernicama EU predpristupnih regulativa. Pomenute općine/općine prve u Bosni I Hercegovini započinju implementaciju zakonski propisanih mjera .
Pored navedenog planirane su i direktne investicije ka pčelarima i udruženjima:
Projekat pruža podršku razvoju pčelarske proizvodnje putem grantova za postojeće ali i nove pčelare sa posebnim akcentom na žene i mlade. Grantovi će biti dodijeljeni ka 15 korisnika u iznosu od 2.200 eura, sa učešćem korisnika od 15%.
Unapređenje proizvodnih kapaciteta lokalnog udruženja pčelara ’Li-Vrisak’ se ogleda u robno-materijalnoj donaciji u iznosu od 5.000 eura, sa učešćem udruženja od 15%. Ovim grantom se želi pomoći rad udruženja u svrhu poboljšanja uvjeta za proizvodnju meda i drugih pčelinjih proizvoda ali i financijskoj neovisnosti udruženja.