Klub Bošnjaka u Vijeću naroda Republike Srpske zasjedaće u narednih sedam dana i odlučiti o pokretanju zaštite vitalnog nacionalnog interesa te uložiti veto nakon što je Narodna skupština RS usvojila većinom glasova dopune Zakona o zastavi, grbu i himni, koje dozvoljavaju upotrebu simbola Srbije osim entitetskih obilježja.
Navedeni potez Kluba Bošnjaka najavio je predsjedavajući Kluba Alija Tabaković i dodao da će zahtjev redovnom procedurom biti proslijeđen Vijeću koje će ga, kako je rekao, vjerovatno odbiti, a potom i Ustavnom sudu RS, što će, dodao je, opet rezultirati odbijanjem.
“U narednih mjesec, mjesec i po, zakon sigurno neće stupiti na snagu imajući u vidu dosadašnju praksu. Tako je bilo kad je riječ o srpskim nacionalnim odlukama i zakonima, kada su odluke Kluba Bošnjaka uglavnom odbijane u Ustavnom sudu RS. A onda predstoji da se članovi Predsjedništva BiH, rukovodstvo oba doma Parlamentarne skupštine BiH i određeni broj zastupnika mogu obratiti Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine koji može donijeti konačnu odluku. Dakle, u ovom momentu će zasigurno Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS uložiti veto”, rekao je Tabaković.
On napominje i da visoki predstavnik u BiH može eventualno reagovati kada zakon stupi na snagu, što se još nije desilo.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je jutros dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim je propisana mogućnost isticanja zastava i grbova i izvođenja himni stranih država sa kojima Republika Srpska ima potpisan sporazum o uspostavljanju specijalnih i paralelnih odnosa.
Ovim zakonom propisana je mogućnost isticanja zastava i grbova i izvođenja himni stranih država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili ostali građani u Republici Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasljeđe.
Ovo zakonsko rješenje predložio je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, koji je rekao da će se od sada u skladu sa Zakonom slobodno koristiti grb Nemanjića i izvoditi himna Bože pravde.
Inače, Ustavni sud Bosne i Hercegovine 2006. godine stavio je van pravne upotrebe obilježja koje su tada koristili Republika Srpska i Federacija BiH, ocijenivši da diskriminiše Bošnjake i Hrvate u jednom ili Srbe u drugom entitetu.