Sergej Barbarez i Emir Spahić za nešto više od pola godine osvježili su Bosnu i Hercegovinu sa 10 novih imena. U to ne računamo Denisa Huseinbašića kojeg je Milošević držao na klupi, ili Darija Šarića kojeg Hadžibegić, Kodro i Milošević nisu ni pozivali – a kod Barbareza imaju solidnu ulogu i minutažu. U to nisu uračunati ni igrači mlade reprezentacije koji su napravili iskorak u A tim.
Na listi ispod pregled je 10 igrača koji su novi na spisku Bosne i Hercegovine u mandatu Sergeja Barbareza. Specifičan je status jedino Emira Karića koji se nalazio na spisku, ali nije pozvan – Barbarez ga je do sada samo uvrstio na pomoćni spisak. Sve ovo pokazuje da su Barbarez i Spahić došli uveliko spremni na pozicije selektora i direktora reprezentacije, ali i da su sa istom hvale vrijednom spremnosti nastavili raditi nakon svog imenovanja.
Novih 10 imena u mandatu Sergeja Barbareza:
Esmir Bajraktarević (19, New England), SAD je rođem u SAD-u. Igrao je za najmlađe selekcije Waukesha, Chicago Firea i Wavea, a seniorski fudbal igrao je u Revolution prije dolaska u New England. Igrač New Englanda je od ljeta 2002. godine. Nastupao je za U19 i U23 SAD, a debitovao je i za A selekciju SAD-a u prijateljskom duelu protiv Slovenije. Za A selekciju BiH odigrao je četiri utakmice.
Samed Baždar (20, Real Zaragoza, Španija 2) je rođen u Novom Pazaru. U mlađim selekcijama FK Novi Pazar je započeo karijeru. Sa 16 godina prelazi u beogradski Partizan. Za Partizan je igrao do jula ove godine kada odlazi u Zaragozu. Za mlađe selekcije Srbije odigrao je 21 susret, a debitovao je za A reprezentaciju Srbije u prijateljskom meču protiv Kipra.
Armin Gigović (22, Kiel, Njemačka) je rođen u Švedskoj. Prošao je mlađe selekcije Helsingborga, a sa 18 godina prelazi u Rostov za dva miliona eura. Igrao je na posudbama u Helsingborgu, Odenseu i Midtjyllandu. Od ljeta ove godine je na posudbi u Kielu. Za mlađe selekcije Švedske nastupio je na 30 utakmica. Odigrao je i dva prijateljska meča za A selekciju Švedske. Za BiH je odigrao šest susreta.
Dženis Burnić (26, Karlsruher, Njemačka 2) je rođen u Njemačkoj. Prošao je školu Borussije Dortmund čiji je bio i seniorski igrač. Igrao je na posudbama u Stuttgartu i Dynamo Dresdenu, a 2020. godine prešao je u Heidenheim. Prošle sezone je sa Heidenheimom izborio plasman u Bundesligu, ali je na ljeto ipak prešao u Karlsruher i ostao u popularnoj Cvajti. Za mlađe selekcije Njemačke je odigrao 49 utakmica. Za BiH je nastupio šest puta.
Ifet Đakovac (26, TSC Bačka, Srbija) je rođen u Sjenici. Đakovac je ponikao školi Partizana, a potom je igrao za Zlatibor i Tutin. U TSC je došao u januaru 2021. godine. Selektor Barbarez ga je pozvao za prva dva kola Lige Nacija, ali nije debitovao. Prethodne dvije utakmice Zmajeva je propustio zbog povrede.
Emir Karić (27, Sturm Graz, Austrija) je rođen u Linzu. Ponikao je u Leondingu, a igrao u Austriji za Liefering i Altach. Od ljeta 2021. do ljeta ove godine je igrao za Darmstadt. U julu 2024. godine prelazi u Sturm. Za mlađe selekcije Austrije odigrao devet mečeva.
Nikola Katić (28, Zurich, Švicarska) je rođen u Ljubuškom, a karijeru je počeo u Stocu. Potom je igrao za Neretvanac, te Slaven Belupo iz kojeg za 2.28 miliona eura prelazi u slavni Rangers. U Rangersu je igrao tri sezone, zatim jednu sezonu na posudbi u Hajduku, a od ljeta 2022. godine član je Zuricha. Za U21 Hrvatsku odigrao je osam mečeva, a za A selekciju je debitovao u prijateljskom susretu protiv Meksika. Šest puta je igrao za BiH.
Stjepan Radeljić (27, Rijeka, Hrvatska) je rođen u Novoj Bili. U omladinskom fudbalu nosio je dresove Viteza i Zrinjskog. Zatim je igrao za B timove Stuttgarta i Osijeka. Nakon toga igrao je dobro u Širokom Brijegu i uslijedio je transfer u Sheriff. Od ljeta 2023. godine igrač je Rijeke. Radeljić je igrao za U19 selekciju Hrvatske, U19 i U21 reprezentacije BiH. Za A selekciju ima jedan nastup.
Ivan Šunjić (28, Pafos, Kipar) je rođen u Zenici. Karijeru je počeo omladinskim selekcijama Zagreba i Dinamo Zagreba. Seniorski fudbal je počeo u Lokomotivi, a potom je nakon dobrih igara u Dinamu prešao u Birmingham za 8 miliona eura. Iz Birminghama je igrao na posudbi u Herthe, a od ljeta ove godine igra za Pafos, aktuelnog lidera prvenstva Kipra. U dresu omladinskih selekcija Hrvatske odigrao je preko 50 utakmica, a ima i jedan nastup za A reprezentaciju Hrvatske u prijateljskom meču.
Luka Kulenović (25, Heracles, Nizozemska) je rođen u Torontu. Igrao je za mlađe selekcije Borca, Krupe u slovačkog Trencina. Potom je nosio dresove Željezničara iz Banjaluke, Osijeka II, Kustošije, Rudar Prijedor, Sloge Meridian i Slovan Libereca. Od ljeta ove godine član je Heraclesa, nizozemskog prvoligaša. Pored BiH, imao državljanstvo Kanade i pisalo se da će biti na spisku reprezentacije Kanade.