Ni nakon više od dva mjeseca od tragične bujične poplave i klizišta u Donjoj Jablanici, još nema odgovora nadležnih službi ko je odgovoran? Osim prirodnog faktora, evidentan je i ljudski, prije svega, zbog nelegalnog kamenoloma iznad samog mjesta. Tim tužitelja Hercegovačko-neretvanske županije i dalje utvrđuje okolnosti nesreće i odgovornost za jablaničku tragediju. Poručuju da je izvršeno 3D skeniranje terena i da su saslušani svjedoci.
Mještani Donje Jablanice još uvijek čekaju odgovor institucija vlasti je li njihovo mjesto sigurno za život, jer su iz Zavoda za geologiju Federacije ranije kazali da je teren narušen i da ne preporučuju njihov povratak prije detaljne analize terena. Mještani kažu da žive u strahu od novih klizišta i kamenoloma koji se nalazi samo 500 metara iznad samog naselja.
“Mi apsolutno nemamo nikave informacije vezano za kamenolom, znamo da su istrage u toku i to je sve što znamo o kamenolomu”, kaže mještanin Donje Jablanice Ramo Begović.
Pitanje sigurnosti, odredit će daljnji život mještana Donje Jablanice, odnosno dati odgovor je li moguća obnova domova i povratak u ovo mjesto.
“Nismo još uvijek dobili odgovore na sigurnost naših područja, ugroženost naših poručja, nismo dobili odgovore koja su tehnička rješenja za postizanje sigurnosti naših područja. Mi smo prošle sedmice kao Općina Jablanica poduzeli jednu aktivnost, da u suradnji s Rudarsko geološko građevinskim fakultetom u Tuzli pokrenemo aktivnost, da dobijemo u narednom periodu odgovore na sva ta pitanja, nismo mogli više čekati da nam viši nivo vlasti, konkretno Federalni odgonetne sve te dileme”, navodi načelnik Općine Jablanica Emir Muratović.
Još uvijek se čekaju i službeni rezultati istrage o okolnostima jablaničke tragedije koju provodi tim tužitelja HNŽ-a. U pisanom odgovoru su naveli da je jedino završena obdukcija smrtno stardalih. Analiza dokumentacije koja je izuzeta iz Ministarstva gospodarstva HNŽ kao i firme “Sani” iz Jablanice, u čijem sastavu je bio i kamenolom, još traje.
“Naređena su brojna vještačenja i to po vještacima rudarske i geodetske struke, te se prikupljaju podaci od Federalnog hidrometeorološkog zavoda, kao i podaci od drugih institucija i službi za koje se ukaže potreba. Također, naloženo je i izvršeno 3D skeniranje terena sa ‘Lidarom’ iz zraka na širem području Donje Jablanice, s ciljem utvrđivanja količine i zapremine pokrenute zemljane mase i njezine masivnosti, te utjecaja na razorne posljedice, odnosno tragediju. Ovaj snimak će biti korišten za daljnja vještačenja po vještaku geološke struke. Saslušan je određen broj osoba u svojstvu svjedoka”, kažu iz Tužiteljstva.
Iz županijskog Tužiteljstva navode da je riječ o obimnom i složenom predmetu i da zbog tijeka istrage ne mogu iznositi više informacija, kao i da ne znaju kada će istraga o uzroku i svim okolnostima jablaničke tragedije biti završena, što život u Donjoj Jablanici stavlja na čekanje.