Put ka proglašenju planine Prenj zaštićenim područjem službeno je započeo danas uvodnim sastankom između Federalnog ministarstva okoliša i turizma (FMOIT), Grada Konjica i Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) u Bosni i Hercegovini, što predstavlja značajan korak BiH u širenju zaštićenih područja i usklađivanju s međunarodnim ciljevima očuvanja biodiverziteta.
Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder istakla je važnost ove inicijative.
– Planina Prenj je dragulj biološke raznolikosti i simbol prirodne baštine koju želimo očuvati za buduće generacije. Proglašenjem Prenja zaštićenim područjem ispunjavamo ne samo svoje međunarodne obveze, već stvaramo mogućnosti za održivi razvoj i turizam u cijeloj BiH – kazala je Pozder.
Planinu Prenj uporedila je s značajem planine Olimp u Grčkoj.
– Prenj je naš Olimp među planinama i njegova zaštita ne samo da je naša obaveza nego je i zalog za ove i buduće generacije koje trebaju da ga poštuju i dive se ovom divu naše prirode – rekla je ministrica Pozder.
Današnji sastanak se nadovezuje na provođenje Memoranduma o razumijevanju potpisanog početkom ove godine između FMOIT-a i Grada Konjica, usklađenog sa ciljevima Federalne strategije zaštite okoliša i strateškim planovima Grada.
Gradonačelnik Konjica Osman Ćatić osvrnuo se na lokalni značaj ovog poduhvata.
– Planina Prenj za Grad Konjic nije samo prirodno blago, već i sastavni dio našeg identiteta. Zaštita ovog područja osigurava očuvanje naše kulturne i prirodne baštine, a istovremeno otvara nova vrata lokalnom ekonomskom razvoju – kazao je gradonačelnik Ćatić.
UNDP u BiH kao implementacioni partner procesa, putem Finansijskog sporazuma potpisanog sa FMOIT-om, podržava proširenje zaštićenih područja u Federaciji BiH i očuvanje neprocjenjive prirodne baštine Prenjskog kraja.
Zamjenik rezidentnog predstavnika UNDP-a u BiH Victor Munteanu istaknuo je širi značaj projekta.
– Ova inicijativa predstavlja jasan primjer dobre saradnje među državnim i lokalnim vlastima i međunarodnim partnerima u zaštiti dragocjenih ekosistema Bosne i Hercegovine. Zaštita Prenja još je jedan korak ka postizanju globalnih okolišnih ciljeva na koje se država obavezala, te jačanja otpornosti i razvoja mjesnih zajednica – rekao je Munteanu.
Bosna i Hercegovina se obavezala zaštititi 30 posto svog teritorija do 2030. godine kao dio svojih ambicioznih međunarodnih obveza. Međutim, trenutno proglašenih zaštićenih područja je samo oko 3,5 posto, što naglašava potrebu za usklađenijim naporima. U Federaciji Bosne i Hercegovine zaštićeno je oko 4,5 posto teritorije, uključujući spomenike prirode, zaštićene pejzaže, parkove prirode i Nacionalni park Una.
Proglašenje planine Prenj, poznate po iznimnoj biološkoj raznolikosti i jedinstvenim ekosistemom, pridonijet će preokretu ovog trenda i unapređenju očuvanja prirode, saopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma, prenosi Ured Vlade FBiH za odnose s javnošću.
(Preporod.info)