Jedina međunarodna luka u Bosni i Hercegovini, Luka Brčko, u ovoj godini poprimila je savremene obrise. Ova luka godinama je radila u smanjenom kapacitetu zbog zastarjele opreme. Sada, kada su ti problemi otklonjeni rekonstrukcijom, Luka i dalje ne radi u punom kapacitetu, jer je novi problem loša plovnost rijeke Save.
Nova pruga, pristupni put, moderna dizalica i novi lučki plato rezultat su rekonstrukcije jedine bosanskohercegovačke međunarodne luke. Proces modernizacije Luke Brčko počeo je prije dvije i po godine, kompletan projekat finansiran je sredstvima Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u iznosu od 10 miliona evra, te grant sredstvima Evropske unije u iznosu od 3 miliona evra. Iako je rekonstrukcija završena u prvoj polovini godine, posao je daleko od završenog jer je kočnica loša plovnost rijeke Save, kažu nadležni.
SINIŠA MILIĆ, gradonačelnik Brčko Distrikta
“Dvije faze su okončane, ostala je još treća faza. Treba raditi i na čišćenju korita rijeke Save kako bi sve ono što smo radili u ovom prethodnom periodu moglo da ima efekta na poslovanje Luke Brčko.”
Iz Ministarstva komunikacija i transporta Bosne i Hercegovine kažu da je projekat za deminiranje bh. obale Save, koji je ranije odobren od Svjetske banke, pokrenut s mrtve tačke.
EDIN FORTO, ministar prometa i komunikacija BiH
“Ispostavilo se da je taj projekat dvije godine stajao u ladici negdje u Briselu i mi smo to otkočili. U ovom trenutku idu pripreme i jako brzo će krenuti deminiranje našeg dijela. Nakon toga ide produbljavanje korita i produžavanje broja dana u kojima mogu raditi i Luka Brčko i generalno koji se može koristiti, dio korita kroz Bosnu i Hercegovinu.”
Pored uređenja plovnog puta, funkcionalnost ove Luke zavisi i od ostalih infrastrukturnih projekata, poput rekonstrukcije mosta Brčko – Gunja, ali i izgradnje autoputa.
PERICA JOSIĆ, direktor JP “Luka Brčko”
“Godinama unazad nije se ništa ni ulagalo u infrastrukturu, oprema i sve drugo je zastarjelo. Evo sad evropskim novcem smo dobili kredit od 10 miliona eura koji je tu implementiran, dobili smo grant sredstva od tri miliona eura koja su takođe implementirana u nabavku nove opreme i, u suštini, sada u nekom narednom periodu je na nama svima u Bosni i Hercegovini da se poradi malo na marketingu i da se čuje za ovu luku, za njene kapacitete.”
Luka Brčko godišnje ima oko 40.000 tona pretovara, a nadležni ističu da je cilj u narednih pet godina dostići cifru od 500.000 tona pretovara godišnje. Revitalizacija Luke i privlačenje investitora biće i tema konferencije koju će u Brčkom organizovati Ministarstvo komunikacija i transporta Bosne i Hercegovine.