Bosanskohercegovačka dijaspora u Americi prepoznatljiva je po svom poduzetništvu. Ovo je priča o Fatimi Hodžić, svršenici Gazi Husrev-begove medrese. Ona otvorila pekaru “Burek i torte” prije dvije godine. Od tada je ova mala bosanska pekara postala destinacija za okupljanje uz pite, kolače i kafu, piše portal Javnog radija Kansas City.
Reakcije kupaca su odlične, a Fatima nije očekivala da će njena pekara biti tako posjećeno mjesto. Pekara se nalazi na uglu ulica Antioch i Winn Roads u Avondaleu, Missouri, u maloj zajednici u sjevernom dijelu Kansas Cityja. To je udoban prostor, dovoljno velik za sto ili dva i veliki izlog za njene pite i kolače.
U blizini je veća i neobična prodavnica – European Corner Store, u vlasništvu njenog supruga Senaida. Prednost njenog biznisa je i lokacija uz bolnicu North Kansas City. Sve u “Bureku i torti” je svježe. Fatima peče tradicionalna bosanska jela, ali i svoje kreativne kolače.
Hodžići su se preselili u Kansas City prije pet godina, neposredno prije nego što je pandemija COVID-19 stavila svijet u izolaciju. Tranzicija je bila teška, kaže Fatima, a porodica je imala ogromne izazove sa četvoro djece i računima. Ona je željela pronaći način da radi od kuće, pa je svoje slobodno vrijeme usmjerila na nešto što je oduvijek voljela: kuhinja.
Prvo je napravila profil na Facebook-u preko kojeg je prodavala kolače. Tada su mušterije počele da pitaju kada će otvoriti svoj lokal. Ali ona kaže da je pomisao na izgradnju vlastitog objekta bila zastrašujuća.
“Teško je. Veliki je korak za otvaranje pekare i tu morate biti svaki dan”, kaže Fatima.
“Ali moj muž je vjerovao u mene više nego ja. Rekao je: ‘Znam te, uspjet ćeš u tome’.”
Dvije godine kasnije, njena pekara već ima svoju listu stalnih kupaca. To su ljudi koji dolaze određenim danima u sedmici i koje ona poznaje po imenu. James Evans svraća u radnju svakog petka i veliki je ljubitelj njenih kolača i pita.
„To je vjerojatno jedan od najboljih kolača koje sam jeo“, kaže Evans.
“Burek je odličan. To je zapravo kao ručak: imaju krompir, spanak i sir, ili samo sir ili meso, i sve je jednostavno apsolutno ukusno.”
Fatima objašnjava da je bosanska hrana “slow cooking food” koja je “začinjena ljubavlju”.
“U svakoj bosanskoj kući, kad dođeš, kad probaš hranu, moraš je voljeti”, kaže Hodžić.
“To je nešto što ne koristimo puno začina. Koristimo samo so, biber, ali pravimo nevjerojatnu hranu. Način na koji to radimo razlikuje se od drugih”, kaže ona.
Kafa je također centralni dio bosanskog života.
„To znači, kada nekoga pozovete na ‘Hajmo na kafu’, ta kafa je dio tvog prijateljstva, dio ljubavi, dio života, moraš uživati u kafi“, kaže Hodžić.
Fatima Hodžić svako jutro pravi sve svoje peciva. Odrasla sa majkom, bratom i sestrom u centralnom dijelu Bosne, u blizini grada Zenice. Kaže da tada život nije uvijek bio lahak.
“Otac mi je poginuo u ratu dok sam bila mala. Tako da smo se mnogo mučili. Bila su teška vremena, ali sada cijenim ono što imamo – kaže Fatima.
“Znaš, kada prođeš kroz teško, cijeniš svaku sitnicu, ono što ti život donese. Cijenim što sam došla ovdje. Cijenim svoju djecu, svog muža, svoj život, sve, svoje prijatelje.”
Sada je Fatima u procesu proširenja svoje kuhinje, za koju se nada da će doprinijeti još većem razvoju poslovanja.
“Svakog dana imamo nove kupce. To je nevjerovatno. Dobar glas se brzo širi, hoće da dođu i probaju naše proizvode”, kaže na kraju razgovora Fatima Hodžić.