Gradsko vijeće Mostar u četvrtak je usvojilo Budžet za 2025. godinu. Prihodi su planirani u iznosu većem od 140 miliona KM, a rashodi veći od 114 miliona KM. Također, vijećnici su usvojili i Odluku o povećanju cijene deponiranja otpada, a odluka o visini cijene i načinu naplate javne usluge prikupljanja, tretiranja i zbrinjavanja komunalnog otpada vraćena je na doradu.
Predsjednik Gradskog vijeća Mostar Đani Rahimić medijima je ukratko obrazložio dio vezan za usvajanje Budžeta.
– Bio je to izazovan zadatak s obzirom na smanjenje prihoda Grada Mostara, kao posljedica sudskih presuda. Budžet smo uspjeli dovesti do toga da on bude prihvatljiv svima i on je skoro jednoglasno usvojen – izjavio je Rahimić.
Planirani prihodi Budžeta Grada Mostara za 2025. godinu iznose 140.566.255 KM i to: 70.357.800 KM općeg fonda, posebnog fonda 60.572.362. KM i tekućih i kapitalnih grantova 9.636.093 KM. Prenesena neutrošena sredstva iz 2024 godine utvrđena su u iznosu od 32.441.683 KM. Prijedlogom Budžeta Grada Mostara za 2025. godinu ukupni planirani rashodi i izdaci su u iznosu od 114.074.297 KM, i to općeg fonda 73.3340.092 KM sredstva posebne namjene 32.422.669 KM i tekući i kapitalni grantova u iznosu od 8.511.536 KM.
Komunalije
Gradsko vijeće Grada Mostara usvojilo je odluku po povećanju cijene odlaganja otpada na mostarskoj deponiji. Prema odluci, cijena odlaganja jedne tone otpada iznosi 70.00 KM + PDV. Rahimić je rekao kako se radi o povećanju od 40 KM po toni, te da jedan građanin napravi 300 kilograma smeća godišnje.
– Građani će jednu marku mjesečno plaćati više odlaganje smeća – rekao je predsjednik Gradskog vijeća dodavši kako misli da se ne radi o bitnom udaru na građane.
Najavio je kako će se penzionerima dati mogućnost popusta te da su ljudi koji primaju socijalnu pomoć svakako oslobođeni plaćanja. Rahimić je kazao da oni koji ne budu plaćali komunalije, će biti procesuirani pred nadležnim sudovima.
– Komunalno će pokretati sudske sporove jer to je njihova zakonska obaveza, kojom se štiti imovina i poslovanje poduzeća. Apeliramo na građane da ispunjavaju svoje obaveze. Svi zajedno trebamo stvoriti atmosferu da bude normalno da se plaćaju usluge koje se koriste – mišljenja je Rahimić.
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić se također osvrnuo na pitanje komunalija.
– Oni koji misle da neplaćanjem varaju sistem, varaju sami sebe. Jedan od modela naplate koji se meni čini dobar je da pokušamo povezati različite naknade. Na jednoj od sjednica govorili smo o tome da građani koji ne plaćaju smeće da ne mogu pristupiti uslugama poput vađenja neke dokumentacije. Sve drugo je stvar inspekcija, što baš nije optimalno radi manjka broja inspektora ili nekih drugih stvari – mišljenja je Kordić.
Objasnio je o kolikom se povećanju radi.
– Trenutno se plaća 2,5 KM po članu porodice. Ondje gdje živi jedan član u domaćinstvu to bi se povećalo na 5 KM, dok ondje gdje živi više članova domaćinstva, npr. četiri, sa sadašnjih 10 KM na 12 KM na mjesečnom nivou, što iznosi po pola marke po članu. To nije linearno povećanje – pojasnio je Kordić.
Također, dodao je kako za privredne subjekte cijena iznosi 60 KM plus varijabilni troškovi koji ovise o proizvodnji smeća. Na današnjoj sjednici Vijeća odluka o povećanju cijene komunalija je vraćena na doradu.
Prostorni planovi
Gradonačelnik je kazao kako kantonalni prostorni plan ima 18 opaski i kako je Prostorni plan Grada Mostara „apsolutno uredan“.
– Nama je obveza, kada donesemo prostorni plan, tražiti suglasnost Kanton. To smo uradili i dobili 2012. godine. Prostorni plan je apsolutno uredan dokument sa svime što treba imati. Pokretanje tužbi od strane državnog pravobranitelja nakon donošenja odluke Visokog predstavnika oko zabrane raspolaganje i prometovanja državnom imovinom je jedan od najvećih problema ova države. U više navrata smo ga upozoravali na štetnost donošenja takve odluke koja je jako oštetila investicije u FBiH – smatra Kordić.
Mostarski gradonačelnik je potvrdio kako je ta odluka imala direktne implikacije na Budžet koji „bi vjerojatno iznosio 200 miliona KM.“
– Zbog te odluke imamo smanjen ili zaustavljen broj investicija i to se vidi u prihodima. Konačno rješenje je Zakon o državnoj imovini i on je jako bitan za lokalne zajednice – izjavio je Kordić.
Sigurnosna situacija u Gradu na Neretvi
– Nemamo drugu mogućnost nego jasno reći da niko ne stoji iza nereda, niko to ne podržava. U dogovoru sa kantonalnim Ministarstvom unutrašnjih poslova stavljena su značajna sredstva kako bi Grad, ono gdje možemo, poboljšao sigurnost. Konkretno, tu se radi o videonadzoru, nabavci dronova i slično. Zajednička obaveza svih nas je sigurnost u Gradu Mostaru. Treba nam u rješenju problema tu pomoći i sudstvo. Ja i dalje tvrdim da je Mostar jedan od najsigurnijih gradova u čitavoj regiji – zaključio je Kordić.